Od poniedziałku rusza Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem 2024
W poniedziałek 19 lutego rusza kolejna edycja „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”. Inicjatorem akcji jest Ministerstwo Sprawiedliwości. Policja wzorem lat ubiegłych aktywnie włącza się w obchody. Oczywiście okres tygodnia ma jedynie wydźwięk symboliczny. W końcu nasza dewiza „pomagamy i chronimy” przyświeca policjantom w całej Polsce każdego dnia. Do 23 lutego mają Państwo możliwość skorzystania z porady nie tylko policjantów, ale również przedstawicieli sądów, prokuratur i ośrodków pomocy społecznej.
Dewiza „pomagamy i chronimy” przyświeca policjantom w całej Polsce 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. Nasza aktywność ma bardzo szerokie spektrum w tym zakresie. Funkcjonariusze nie tylko działają na rzecz osób pokrzywdzonych, ale również z ogromnym zaangażowaniem starają się nie dopuszczać, chociażby do popełniania przestępstw. Stąd tak ogromny nacisk na profilaktykę, akcje i kampanie edukacyjne. Wszystko w myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Kiedy jednak z różnych przyczyn nie uda się zapobiec krzywdzie, wtedy kluczowe staje się słowo „pomoc”.
Od poniedziałku (19 lutego) rusza kolejna edycja „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”, której organizatorem i pomysłodawcą jest Ministerstwo Sprawiedliwości. Jak co roku, również Policja chętnie włącza się w obchody. Oczywiście okres tygodnia jest tutaj tylko symboliczny. Jego zadaniem jest poświęcenie szczególnej uwagi osobom, które w różnych okolicznościach stały się ofiarami przestępstw. Pokrzywdzeni często nie mają świadomości o dostępnych rozwiązaniach prawnych, z których mogliby skorzystać. Dlatego tak ważnym jest, chociażby zapewnienie dostępności specjalistów z dziedziny prawa. Polska Policja przy współpracy z innymi podmiotami, od 19 do 23 lutego organizować będzie punkty konsultacyjne, w których każda osoba szukająca porady lub pomocy może skorzystać z wiedzy i doświadczenia nie tylko samych funkcjonariuszy, ale również przedstawicieli sądów, prokuratur i ośrodków pomocy społecznej. Po pomoc zawsze można zgłosić się do policjantów, a także od Lokalnego Punktu Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Cieszynie ul. Wałowa 4.. Punkt jest czynny w piątek w godzinach od 8.00.13.00. W tych godzinach pracownicy pierwszego kontaktu przyjmują osoby pokrzywdzone oraz ich najbliższych.
Bardzo ważnym aspektem jest fakt, iż pomoc nie kończy się na jednej poradzie. Osoby pokrzywdzone przestępstwem mają możliwości skorzystania ze wsparcia podmiotów, które świadczą pomoc materialną i niematerialną finansową z Funduszu Sprawiedliwości. Aktualna lista organizacji dostępna jest na stronie: funduszsprawiedliwości.gov.pl. Akcja w szczególności skierowana jest do ofiar przestępstw przemocy w rodzinie, czy też wynikających z uzależnienia od alkoholu i narkotyków, problemów wychowawczych. Pokrzywdzeni przestępstwem mogą również kontaktować się z dzielnicowymi rejonów- ich numery kontaktowe, dane, adresy e mail można w łatwy sposób sprawdzić w aplikacji Moja Komenda czy też na stronie internetowej cieszyńskiej policji- www.cieszyn.policja.gov.pl .
Pamiętaj, że jeśli jesteś osobą pokrzywdzoną przestępstwem możesz skorzystać:
- z bezpłatnej informacji prawnej;
- z bezpłatnej konsultacji psychologicznej;
- z pomocy Ośrodków Pomocy Pokrzywdzonym, finansowanych z Funduszu Sprawiedliwości.