Pomoc ofiarom przestępstw
Rozmiar czcionki
- 31-latek stosował przemoc wobec rodziny-został tymczasowo aresztowany Policjanci z Wisły zatrzymali 31-latka, który znęcał się nad swoimi dziadkami. Na wniosek policjantów i prokuratury cieszyński sąd wobec podejrzanego zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu na okres trzech miesięcy.
- Skuteczne środki w walce z przemocą domową Od blisko 3 lat policjanci mają możliwość wydania wobec sprawcy przemocy domowej tak zwanego nakazu/zakazu. Dzięki nowelizacji ustawy o Policji, od 15 sierpnia bieżącego roku, stróże prawa mają możliwość jeszcze skuteczniejszego odseparowania sprawcy przemocy od pokrzywdzonych. Pamiętaj! Na przemoc domową nie można pozostawać obojętnym.
- Leczenie osób uzależnionych Kierowanie na przymusowe leczenie osób uzależnionych od narkotyków i innych środków psychoaktywnych
- Informuj o handlu ludźmi Handel ludźmi jest jednym z najbardziej haniebnych przestępczych procederów – okrutną formą pogwałcenia praw człowieka, czyniącą z życia ludzkiego przedmiot sprzedaży, eksploatacji, nadużyć. Każde państwo zobowiązane jest do zapewnienia ochrony, wsparcia ofiarom i osobom szczególnie zagrożonym oraz do przeciwdziałania tego typu przestępstwom. Ale i każdy z nas ma co najmniej moralny obowiązek reagowania, udzielenia pomocy. Najprościej uczynić to, powiadamiając policję.
- Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem 2022 Dzisiaj rusza kolejna edycja „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”. Inicjatorem akcji jest Ministerstwo Sprawiedliwości. Policja wzorem lat ubiegłych aktywnie włącza się w obchody. Oczywiście okres tygodnia ma jedynie wydźwięk symboliczny. W końcu nasza dewiza „pomagamy i chronimy” przyświeca policjantom w całej Polsce każdego dnia. Do 27 lutego mają Państwo możliwość skorzystania z porady nie tylko policjantów, ale również przedstawicieli sądów, prokuratur i ośrodków pomocy społecznej.
- Centrum Wsparcia i Mediacji dla rodzin zagrożonych sytuacją porwania rodzicielskiego już działa Policjanci współpracują z Fundacją Itaka na wielu płaszczyznach. Od 1.01.2022 roku Fundacja świadczy również pomoc w zakresie wsparcia i mediacji dla rodzin zagrożonych sytuacją porwania rodzicielskiego. To bardzo ważne, bo osoby dotknięte tym problemem mogą dzięki nowo powstałemu Centrum Wsparcia i Mediacji całkowicie bezpłatnie uzyskać wszechstronną pomoc.
- Przemoc to nie zjawisko, to przestępstwo! Przestępstwo przemocy w rodzinie ciągle jest problemem. Bite i szarpane, wyzywane i poniżane… dzieci i partnerki, ojcowie i babcie - to zdarza się niemal codziennie. Jeśli chcemy, by ktoś w przyszłości zareagował, gdy nasza córka, mama, dziadek czy dzieci będą doznawać przemocy, już dziś sami zareagujmy.
- Nieodpłatna pomoc prawna Szukasz pomocy lub wsparcia prawnego w trudnej sprawie? Nie stać się na skorzystanie z usług kancelarii prawnej i nie masz się do kogo zwrócić o pomoc? Zapraszamy do korzystania z punktów nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego na terenie Powiatu Cieszyńskiego. Znajdziesz tam profesjonalną i darmową pomoc radców prawnych, adwokatów, mediatorów oraz osób zajmujących się poradnictwem obywatelskim.
- Nieodpłatna pomoc prawna dla każdego - wystarczy złożyć oświadczenie Zgodnie z ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 roku o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej, w Powiecie Cieszyńskim jest udzielana nieodpłatna pomoc prawna.
- Fundacja Jesteśmy dla Was Fundacja Jesteśmy dla Was już drugi rok realizuje projekt współfinansowany z Ministerstwem Sprawiedliwości – Pomoc Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Główny punkt pomocy Okręgu Katowice znajduje się przy ul. Dudy Gracza 6 w Katowicach, gdzie osoba pierwszego kontaktu dyżuruje codziennie. Poza Katowicami dyżury są w Bytomiu, Chorzowie, Siemianowicach Śląskich, Świętochłowicach. Po uprzednim umówieniu się telefonicznym i spotkaniu z osobą pierwszego kontaktu, celem spisania wniosku, dostępni są nieodpłatnie specjaliści: psycholog, terapeuta, interwent kryzysowy, prawnik.