Jak unikać zagrożeń
Rozmiar czcionki
-
Bezpieczeństwo dzieci
Każde dziecko musi wiedzieć, że jego bezpieczeństwo jest rzeczą bardzo ważną i w związku z tym powinno znać zasady postępowania w różnych miejscach, czy w różnych sytuacjach życiowych, aby uniknąć zagrożeń jakie mogą w nich wystąpić. Mówić i przypominać o nich powinni też dorośli: nauczyciele, rodzice czy inni opiekunowie. Poniżej przedstawione więc zostały najważniejsze z "bezpiecznych postaw" jakie przestrzegać powinny dzieci, aby uniknąć najpoważniejszych niebezpieczeństw.
Dodano: 18.04.2017 -
Zimowa edycja akcji informacyjno-edukacyjnej „Bezpieczna Woda”
W związku ze zbliżającym się sezonem zimowym pojawia się często sygnalizowany problem nieszczęśliwych wypadków podczas lekkomyślnych zabaw dzieci i młodzieży na zamarzniętych zbiornikach wodnych.
Dodano: 08.12.2014 -
Bezpieczeństwo zimą
Zima to okres dla nas szczególny, czas korzystania z atrakcji na śniegu, wypoczynku podczas ferii, świątecznego spotkania z rodziną czy sylwestrowej zabawy z przyjaciółmi. Niestety to także czas bardzo trudnych warunków atmosferycznych - wcześniej zapada zmrok, poruszanie po drogach wymaga większej ostrożności, a niska temperatura powietrza oraz niewłaściwa zabawa na śniegu czy lodzie może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia
Dodano: 08.04.2014 -
Bezpieczeństwo kobiet
Panujące powszechnie przekonanie, że kobiety są słabsze fizycznie od mężczyzn oraz łatwiej poddają się paraliżującemu strachowi, sprawia iż sprawcy napadów i zuchwałych kradzieży postrzegają je jako ofiary łatwiejsze do pokonania niż mężczyzna. Poza tym zdecydowanie częściej od mężczyzn stają się też ofiarami ataków na tle seksualnym, i to nie tylko na ulicy, ale przede wszystkim w mieszkaniu.
Dodano: 08.03.2023 -
Na ulicy
Poprzez pojęcie napad należy rozumieć wszelkie odmiany przestępstw rozbójniczych (rozbój, kradzież rozbójnicza oraz wymuszenie rozbójnicze), które charakteryzuje agresywne zachowanie wobec ofiary oparte na grożeniu jej lub wykorzystaniu przeciwko niej przewagi fizycznej, liczebnej bądź niebezpiecznych narzędzi, jak broń palna, nóż, pałka, kastet, łańcuch, itp. dla osiągnięcia korzyści materialnej.
Dodano: 26.02.2008 -
W domu
Wśród różnego rodzaju przestępców jest też grupa takich, których charakteryzuje szczególna przebiegłość i bezczelność - są to oszuści i złodzieje mieszkaniowi. Działają oni przede wszystkim w ciągu dnia i do zrealizowania swojego czynu potrzebują obecności domowników w ich mieszkaniu czy domu.
Dodano: 26.02.2008 -
Bezpieczna komórka
Jednym z ważnych problemów dzisiejszych czasów są niewątpliwie bardzo zuchwałe kradzieże telefonów komórkowych. Łupem padają zarówno aparaty fabrycznie nowe, jak i te które mają już swoje lata. Sprawcy stosują różne sposoby dla osiągnięcia swojego celu, często bardzo pomysłowe. Nie oznacza to jednak, że nie można im utrudnić takiego działania, dlatego też poniżej podajemy kilka porad, jak najlepiej uchronić się przed tego rodzaju zdarzeniami
Dodano: 26.02.2008 -
W podróży
Podróż publicznymi środkami transportu jest jednym z podstawowych sposobów poruszania się wielu mieszkańców Śląska po jego terenie. Niestety, wśród pasażerów zdarzają się też przestępcy, którzy tylko czekają na nieuwagę innych - spowodowaną zmęczeniem po pracy, tłokiem, a nawet niekiedy i zwykłym letnim upałem - aby dokonać kradzieży. Szczególnie lubią okresy wzmożonego ruchu podróżnych, wyjazdy na wakacje i ferie czy codzienny szczyt do i po pracy.
Dodano: 26.02.2008 -
Bezpieczny dom i mieszkanie
Zabezpieczenie się przed włamaniem jest trudne, a przede wszystkim kosztowne - im więcej jest w mieszkaniu rzeczy cennych, tym zabezpieczenia powinny być lepsze, a co za tym idzie i droższe. Sprawca często przed włamaniem chce się jednak dowiedzieć czy pokonanie tych zabezpieczeń i narażanie się na złapanie będzie dla niego opłacalne.
Dodano: 26.02.2008 -
Bezpieczny samochód
Jednym z ważnych aspektów naszego życia jest możliwość swobodnej komunikacji jaką daje posiadanie samochodu. Jest on kupowany nie rzadko kosztem wielu wyrzeczeń i poświęceń, dlatego też jego utrata bywa bardzo bolesna i przykra dla właściciela.
Dodano: 26.02.2008 -
Bezpieczny rower
Wiosna i lato to czas dający nam szansę na korzystanie z jednego z ulubionych naszych środków transportu, jakim jest rower. Służy nam w życiu codziennym, w pracy, do uprawiania sportu czy zabawy. Obecnie jego wszechstronność i przydatność to nie jedyne zalety. Coraz częściej rower dzięki atrakcyjnemu wyglądowi czy dobremu wyposażeniu zwraca na siebie uwagę otoczenia. Niestety, nie tylko innych rowerzystów, ale także różnego rodzaju przestępców, szczególnie złodziei.
Dodano: 31.03.2014 -
Handel ludźmi - jak nie stać sie ofiarą
Podjęcie pracy za granicą to bardzo poważny krok wymagający przemyślenia. Decyzja o wyjeździe podjęta z dnia na dzień nie jest dobrym rozwiązaniem. Narażamy się nie tylko na to, że praca tam nie spełni naszych oczekiwań ale przede wszystkim, że możemy stać się ofiarą handlu ludźmi. Dlatego jeżeli niesiemy się z zamiarem wyjazdu z kraju powinniśmy podjąć pewne kroki - o których poniżej – które zminimalizują ryzyko związane z poszukiwaniem pracy za granicą.
Dodano: 31.03.2014 -
Bezpieczne wakacje
Okres wakacyjny to szczególny czas dla całej rodziny. W lipcu i sierpniu wielu z nas wyjeżdża na urlop spędzając czas nad wodą, w górach czy w lesie. Część dzieci i młodzieży spędzając wakacje w domu wypełnia sobie czas zabawą w jego okolicy. Towarzyszące wypoczynkowi odprężenie sprawia jednak, że niejednokrotnie zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Chcąc uniknąć zagrożeń wakacyjnych skorzystajcie Państwo z naszych porad.
Dodano: 08.04.2014 -
Dla Seniora
Wśród wielu zdarzeń z jakimi spotykają się w swojej pracy śląscy policjanci i strażacy, szczególną uwagę zwracają te, w których ofiarami stali się najsłabsi członkowie naszego społeczeństwa: dzieci, inwalidzi czy osoby starsze. Są to osoby o szczególnych predyspozycjach psychicznych: ufne, życzliwe, otwarte, często nie posiadające dostatecznej wiedzy pozwalającej na właściwą ochronę przed zagrożeniami.
Dodano: 08.04.2014 -
Przy bankomacie
Przestępcy przy kradzieżach pieniędzy z kont bankowych przy pomocy kart magnetycznych wykorzystują bardzo wyszukane metody. Zrobią co tylko mogą, aby dostać się do naszych kont. Oto kilka informacji na ten temat.
Dodano: 08.04.2014 -
Zagrożenie terrorystyczne - co robić?
Wydarzenia z 11 września 2001 roku w USA czy serie zamachów w Madrycie, Moskwie, Londynie i innych miastach pokazują najlepiej, że na świecie nie ma kraju wolnego od zagrożenia zamachami terrorystycznymi.
Dodano: 08.04.2014 -
Telefon zaufania dla dzieci i mlodzieży-116 111
Ogólnopolski telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Numer 116 111 jest linią anonimową (dzwoniąc nie musisz podawać swojego imienia, nazwiska, ani adresu zamieszkania, a numer 116 111 nie jest widoczny w rachunku za telefon, ani na billingu). Połączenia z telefonów komórkowych i stacjonarnych są bezpłatne. Linia jest czynna od poniedziałku do piątku, w godzinach od 12 do 20. Telefon jest przeznaczony dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 18 lat.
Dodano: 02.03.2021 -
Wypalanie traw - nielegalne i niebezpieczne!
Przełom zimy i wiosny to okres, kiedy rozpoczyna się proceder nielegalnego wypalania traw. Bardzo często takie wypalanie jest przyczyną pożaru lasu lub znajdującego się w pobliżu budynku. Apelujemy o rozwagę!!!
Dodano: 26.04.2023 -
Może to będziesz Ty albo Twój bliski?
Nie czytaj, jeśli Twoje finanse są Ci obojętne, a dorobek całego życia nieważny… Ponad 700 tysięcy złotych stracili mieszkańcy powiatu cieszyńskiego, którzy zostali oszukani metodami na fałszywe inwestycje, pracownika banku, wypadek, prośbę o kod BLIK, czy też fałszywe ogłoszenia sprzedaży. Co łączy te przestępstwa? Telefon komórkowy, komputer i dostęp do Internetu - narzędzia, z których korzystają także przestępcy.
Dodano: 25.04.2024 -
Gdyby nie możliwość „Zastrzeż PESEL”…
Zastrzeżenie PESELU ma ochronić przed jego nieautoryzowanym wykorzystaniem i poprawić bezpieczeństwo naszych danych. I tak też się stało w przypadku mieszkanki Cieszyna. Przestępcy ukradli jej dane osobowe i usiłowali wyłudzić kredyty na ponad 19 tysięcy złotych. Dzięki zastrzeżeniu numeru PESEL skończyło się na usiłowaniu. Od 17 listopada swój numer PESEL zastrzegło ponad 2 mln obywateli.
Dodano: 21.10.2024