Wiadomości

Włamania do mieszkań - nie daj się okraść!

Data publikacji 11.01.2012

W listopadzie ubiegłego roku ostrzegaliśmy o włamaniach do mieszkań w okresie jesienno-zimowym. W tym okresie policjanci częściej niż zazwyczaj odnotowują wzrost włamań do mieszkań i domów jednorodzinnych. Mimo ostrzeżeń i częstszych patroli, tych umundurowanych i "po cywilnemu", w naszym regionie doszło do kilku takich przypadków. Jest to spowodowane między innymi wcześnie zapadającym zmrokiem, a także mgłą, która stanowi swoistą zasłonę dla złodziei mieszkaniowych.

W listopadzie ubiegłego roku ostrzegaliśmy o włamaniach do mieszkań w okresie jesienno-zimowym. W tym okresie policjanci częściej niż zazwyczaj odnotowują wzrost włamań do mieszkań i domów jednorodzinnych. Mimo ostrzeżeń i częstszych patroli, tych umundurowanych i "po cywilnemu", w naszym regionie doszło do kilku takich przypadków. Jest to spowodowane między innymi wcześnie zapadającym zmrokiem, a także mgłą, która stanowi swoistą zasłonę dla złodziei mieszkaniowych. Wykorzystują fakt nieobecności domowników przebywających w pracy lub szkole.

 

W drugiej połowie listopada ubiegłego roku apelowaliśmy do mieszkańców naszego regionu w artykule "Uwaga na złodziei", aby w ten sposób przestrzec mieszkańców powiatu cieszyńskiego przed włamaniem do ich mieszkań i innych zabudowań. Zmiana czasu z letniego na zimowy powoduje, że o wczesnych porach jest już ciemno. Ten fakt wykorzystują najczęściej włamywacze. Wtedy pisaliśmy, że na terenie powiatu cieszyńskiego odnotowano tego typu zdarzenia w ubiegłych latach. I właśnie mając za sobą doświadczenia z ubiegłych lat, że takie zdarzenia miały miejsce oraz nasze ostrzeżenia, które znacznie minimalizowały tego typu przestępczość, postanowiliśmy ponownie zwrócić uwagę mieszkańców na ten temat. Niestety w ubiegłym tygodniu w krótkim odstępie czasu doszło do kilku takich włamań na terenie powiatu. Wszystkie miały miejsce w w godzinach popołudniowych między 16.00 – 20.00, czyli po zapadnięciu zmroku. Ostatnie dwa przypadki odnotowano w Ustroniu. Sprawcy wykorzystując nieobecność domowników włamali się do ich mieszkań. Złodzieje w tych przypadkach włamali się przez okna lub drzwi balkonowe, które zostały wypchnięte lub podważone nieznanym narzędziem. Następnie po splądrowaniu mieszkania włamywacze skradli pieniądze, laptopy i złotą biżuterię. We wszystkich przypadkach śledczy prowadzą dochodzenie.

Cieszyńscy policjanci od września ubiegłego roku prowadzą kampanię społeczną "Nie reagujesz – akceptujesz". Kampania ma na celu przede wszystkim ograniczenie liczby przestępstw pospolitych, między innymi poprzez zwiększenie świadomości obywatelskiej i wzmocnienie reakcji mieszkańców regionu na naruszenia prawa szczególnie dla nich uciążliwe. Chodzi również o takie przestępstwa jak kradzieże i kradzieże z włamaniem.

Stróże prawa ponownie apelują do mieszkańców, aby zwracać uwagę na wszelkie nietypowe rzeczy. Naszą czujność powinny wzbudzić zaparkowane w rejonach posesji obce, nieznane pojazdy; osoby budzące podejrzenie, przebywające w sąsiedztwie naszych lub sąsiednich posesji; osoby wypytujące o sprawy związane z sąsiednimi posesjami, np. czy jest sąsiad, kiedy wróci, gdyż sprawcy w ten sposób mogą dokonywać rozpoznania przestępczego. Numer rejestracyjny pojazdu, rysopis podejrzanie zachowującej się osoby, nawet drobny, lecz niepokojący szczegół w zachowaniu się jakiejś osoby może być niezwykle cenny nie tylko w przypadku ustalania sprawców, kiedy dojdzie już do włamania, ale także w celu zapobieżenia takiemu zdarzeniu.

Złodzieje wcześniej obserwują zwyczaje domowników, sprawdzają, kiedy wychodzą do pracy lub szkoły. Policja przestrzega zwłaszcza mieszkańców dużych bloków, w których sąsiedzi się nawzajem nie znają. Korzystają z tego złodzieje, którzy wiedzą, że jest mała szansa na to, aby ktoś zwrócił uwagę na to, że do mieszkania wchodzi ktoś, kto w nim nie mieszka. Inwencja włamywaczy w zakresie pozyskiwania informacji, czy warto okraść mieszkanie jest ogromna. Zwykle na osiedlu wiadomo, jak się komu wiedzie, gdzie kto pracuje, jakim jeździ samochodem, czy posiada w domu wysokiej klasy sprzęt elektroniczny. Źródłem informacji bywają dzieci, ale też i dorośli domownicy, którzy chwalą się swym „bogactwem” przed znajomymi.

Jak ustrzec się przed włamaniem.

Poza zabezpieczeniami technicznymi ważną rolą w zabezpieczaniu swojego mieszkania odgrywają tzw. "bezpieczne postawy". To one przede wszystkim utrudniają przyszłym włamywaczom typowania mieszkania do włamania.

Policjanci radzą:

  1. Nigdy nie zostawiaj kluczy, w "umówionym" miejscu (np. pod wycieraczką czy na parapecie). Ich znalezienie nie sprawi złodziejowi żadnych trudności.

  2. Nie wkładaj w drzwi kartek informujących, gdzie jesteś i o której wrócisz. Znajomy (przyjaciel, przyjaciółka) może nie przyjść, a złodziej wie ile ma czasu na włamanie.

  3. Wzmożenie czujności i zwracanie szczególnej uwagi na wszelkie obce osoby przebywające w pobliżu budynków, których zachowanie budzi podejrzenie oraz wszelkie obce pojazdy parkujące w rejonie posesji i na przyległym terenie. Niezwłoczne telefoniczne informowanie policji (nawet anonimowe) o wszelkich tego rodzaju spostrzeżeniach na bezpłatny numer 997 (zapisywać numery rejestracyjne ewentualnych podejrzanych pojazdów i rysopisy podejrzanie zachowujących się osób).

  4. Pozostawianie zapalonego światła przynajmniej w jednym z pomieszczeń wewnątrz budynku w przypadku nieobecności domowników (światło zapalone na zewnątrz przy nieoświetlonym wnętrzu może być wskazówką dla złodzieja, że w domu nikogo nie ma).

  5. Wychodząc z mieszkania dokładnie zamykajmy drzwi i zabezpieczajmy okna i drzwi balkonowe tak aby nie można ich było z zewnątrz otworzyć.

  6. Nie trzymaj wszystkich pieniędzy i kosztowności w jednym miejscu. Jeżeli posiadasz cenne przedmioty np. dzieła sztuki oznakuj je w dyskretnym miejscu, w przypadku utraty będzie łatwiej je zidentyfikować. Najlepszym zabezpieczeniem dla pieniędzy, drogocennej biżuterii oraz kosztowności są konta bankowe i depozyty.

  7. Stosujmy zróżnicowane systemy zabezpieczeń, kilka różnego typu zamków, alarmy.

PAMIĘTAJ! Nie ma lepszego zabezpieczenia Twojego mieszkania niż dobry sąsiad. Niech Cię nie irytuje, kiedy otwiera drzwi, gdy do Ciebie przychodzą goście. Możesz być pewny, że jeśli przyjdzie złodziej, sąsiad nie zapomni uchylić drzwi. Sam też interesuj się osobami obcymi będącymi na klatce schodowej lub wokół domu np. zapytaj kogo szukają. Również Ty nie bądź bierny, jeżeli zauważysz niepokojącą Cię sytuację nie wahaj się poinformuj o swoich spostrzeżeniach najbliższa jednostkę Policji.

 

Wszelkie informacje tego typu można kierować na bezpłatny, alarmowy numer telefonu 997 lub też na numer Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie 33 8516 200. Osoby zgłaszające mogą zachować anonimowość. Swoje spostrzeżenia można również zgłaszać dzielnicowemu lub za pomocą modułu „Powiadom nas” na stronie internetowej Komendy w Cieszynie.

Powrót na górę strony