Wiadomości

On-line o cyberzagrożeniach oraz zagrożeniu związanym z narkotykami

Data publikacji 28.01.2021

Cieszyńska policja zorganizowała w mijającym tygodniu kilka spotkań on-line ze szkolną młodzieżą oraz nauczycielami. Z powodu panującej pandemii i związanych z nią ograniczeń, kontynuujemy współpracę ze szkołami w formie zdalnej. Dzięki możliwościom jakie daje popularna platforma edukacyjna, planowane są już kolejne tego typu przedsięwzięcia.

Panująca od kilku miesięcy w naszym kraju pandemia sprawiła, że wiele z podejmowanych wcześniej przez policjantów działań, musiało zostać w znacznym stopniu zmodyfikowanych. Choć aktualnie nie jest możliwe organizowanie tradycyjnych spotkań i szkoleń, mundurowi nie mają wątpliwości, że prowadzoną wcześniej współpracę i przedsięwzięcia należy kontynuować.

Pandemia wcale nie spowodowała, że zniknęły problemy dzieci i młodzieży szkolnej, czy spadło zagrożenie przestępczością i demoralizacją nieletnich. Nie pozostawiła też bez trosk pedagogów szkolnych. Dlatego też profilaktyk cieszyńskiej komendy asp.szt. Tomasz Pszczółka wyszedł z inicjatywą do szkół i dzięki współpracy w ramach edukacji, zorganizował kilka spotkań on-line z nauczycielami oraz uczniami szkół podstawowych.

Większa część spotkania poświęcona była cyberprzemocy. Uczniowie mieli możliwość poznać formy i przejawy tego negatywnego zjawiska, które może dotknąć każde dziecko korzystające z  internetu i urządzeń mobilnych. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że cyberprzemoc może przejawiać się dręczeniem poprzez komunikatory internetowe, fora dyskusyjne, SMS-y, e-maile, udostępnianie zdjęć i filmów w internecie bez zgody osób na nich występujących. Mundurowy rozmawiał z dziećmi także o odpowiedzialności karnej nieletnich Asp.szt. Tomasz Pszczółka wiele uwagi poświęcił też stalkingowi w internecie oraz niewłaściwym zachowaniom młodzieży, które są często wymierzone w ich rówieśników, a polegają między innymi na zakładaniu fikcyjnych profili na portalach społecznościowych po to, aby ośmieszyć kogoś i postawić go w złym świetle.

Osobne spotkanie dotyczyło profilaktyki antynarkotykowej, w trakcie którego profilaktyk rozmawiał z nauczycielami na temat narkotyków, sposobu ich ukrywania i wszystkich zagadnień związanych z niebezpiecznymi dla zdrowia i życia substancjami. W trakcie rozmów zaprezentował „walizkę narkotykową” , a właściwie zawartość profilaktycznej walizki narkotykowej. Narzędzie to służy do edukowania dorosłych - rodziców, nauczycieli i pedagogów. Pokazanie substancji przypominających narkotyki oraz przedmiotów wykorzystywanych do ich używania, powinna wzmóc ich czujność. Edukacyjna walizka zawiera atrapy substancji, które są najpopularniejsze na polskim czarnym rynku oraz przedmioty, które młody człowiek może wykorzystywać do rozdrabniania, przechowywania czy przyjmowania środków odurzających.

Podczas wirtualnego spotkania przypomniał, że obrażanie, nękanie i dręczenie innych w sieci jest czynem zabronionym. Zwracał też uwagę, aby korzystać z internetu w sposób kulturalny i z poszanowaniem dla innych.

Powrót na górę strony