Wiadomości

Nietrzeźwy- ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa…

Data publikacji 15.09.2021

Pijani kierujący to ogromne niebezpieczeństwo dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Nawet niewielka ilość alkoholu w organizmie wpływa na koncentrację i refleks, które mogą skutkować nieodwracalnymi konsekwencjami. Pomimo wielu apeli i kampanii, na drogach powiatu wciąż zatrzymywani są nietrzeźwi kierujący. I to już nie tylko przez policję. W ciągu minionych dwóch tygodni wyeliminowanych zostało aż 17 nietrzeźwych kierowców, wśród których byli poszukiwani czy też posiadający zakaz prowadzenia pojazdów.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie stanowczo reagują na wszelkie rażące naruszenia przepisów, dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Każdego dnia mundurowi prowadzą w naszym powiecie wiele kontroli drogowych, podczas których zatrzymywani są nietrzeźwi kierujący czy też będący pod wpływem działania narkotyków. Przez ostatnie dwa tygodnie funkcjonariusze zatrzymali 17 osób, które zdecydowały się wsiąść za kierownicę mimo spożytego alkoholu, zakazu kierowania czy też cofniętych uprawnień.

O tym, że społeczeństwo ma dosyć osób, które kierując pod wpływem alkoholu czy też narkotyków stwarzają ogromne niebezpieczeństwo na drodze, świadczą liczne zgłoszenia dotyczące nietrzeźwych kierujących oraz obywatelskie postawy związane z ujęciem nietrzeźwych za kółkiem. W okresie ostatnich dwóch tygodni osoby kierujące w stanie nietrzeźwości zostały zatrzymane dwukrotnie przez innych kierowców. Pierwsze zdarzenie miało miejsce w Cieszynie na ul. Katowickiej. Późnym wieczorem policjant dyżurny otrzymał zgłoszenie do 40-letniego mieszkańca Cieszyna, który zauważył, że jadący przed nim peugeot niekoniecznie trzyma się prawej strony jezdni… Zgłaszający podejrzewał, że kierowca peugeota może być nietrzeźwy, dlatego też postanowił spróbować go zatrzymać. Próba była skuteczna- mieszkaniec Cieszyna uniemożliwił dalszą jazdę, jak się okazało, pijanemu 51-latkowi z Mławy, który „wydmuchał” ponad 1,7 promila alkoholu. Zatrzymany  noc spędził w izbie wytrzeźwień, a jego samochód został zabezpieczony na policyjnym parkingu. Drugie zatrzymanie miało miejsce w Ustroniu, gdzie kierowca autobusu zwrócił uwagę na jadącego środkiem jezdni fiata. Jego kierowca, 61-latek został zmuszony przez kierowcę autobusu do zatrzymania pojazdu. Jednakże widząc zdecydowaną postawę innych postanowił uciec. Kilka minut po zdarzeniu został zatrzymany przez policjantów, którzy dzięki rysopisowi mogli szybko i skutecznie zadziałać. Po badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu okazało się, że zatrzymany mieszkaniec Ustronia miał blisko 1,5 promila alkoholu we krwi.      

Wśród pozostałych zatrzymanych kierowców byli i tacy, którzy posiadali już sądowe zakazy prowadzenia pojazdów ( 4 osoby), czy też kierowali pomimo cofniętych uprawnień do kierowania ( 3 osoby). Zatrzymany w Hażlachu 46-latek kierujący fordem w stanie  nietrzeźwości ( 0,9 promila oraz aktywny zakaz prowadzenia pojazdów) trafił od razu „za kratki”, ponieważ był poszukiwany w celu odbycia kary pozbawienia wolności.

Przypominamy, że prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości jest zagrożone karą pozbawienia wolności do 2 lat. Wobec sprawcy takiego przestępstwa sąd również  ma obowiązek orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 lat oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym w kwocie nie niższej niż 5 000 zł. Poza karą pozbawienia wolności, osoba, która po raz kolejny popełniła przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości, musi wiedzieć, iż w wyroku skazującym sąd zobowiązany jest do orzeczenia wobec niej dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów i karę nie mniejszą niż 10 000 zł.  Kara może być również zastosowana wobec osoby, która prowadziła pojazd trzeźwa, ale miała orzeczony sądowy zakaz prowadzenia pojazdów – to kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności!  Pozostaje jeszcze kwestia osoby, która prowadzi samochód lub inny pojazd, na które wymagane są uprawnienia, a wobec której starosta wydał decyzję o cofnięciu uprawnień. Taka osoba popełnia również przestępstwo , za które można orzec karę pozbawienia wolności do 2 lat i zakaz prowadzenia pojazdów od jednego roku wzwyż. Pamiętajmy, że na każdym spoczywa  obowiązek zapobiegania przestępstwom i reagowaniu na nie. Dlatego zwracamy się z prośbą, aby zdecydowanie reagować w sytuacjach, gdy widzimy, że osoba pod wpływem alkoholu chce kierować samochodem. Każdy może zapobiec przestępstwu , a może nawet tragedii !

Dziękujemy za obywatelską postawę świadków, dzięki którym udaje się wyeliminować z ruchu drogowego osoby, które mają problem z przestrzeganiem przepisów. Dziękujemy  za tak szybką reakcję na zagrożenie oraz  profesjonalne zachowanie, które przyczyniło się do zatrzymania pijanych kierujących. Bez tak zdecydowanej reakcji pijany kierowca mógł doprowadzić do tragedii na drodze. Apelujemy, aby od razu alarmować służby i pierwszej kolejności zadbać o własne bezpieczeństwo!

Kampania "Nie reagujesz – akceptujesz!" trwa!

Przypominamy, że niezmiennie od 2011 roku trwa kampania społeczna "Nie reagujesz – akceptujesz!". Dzięki Państwa współpracy wiele razy zatrzymano już sprawców  m.in. kradzieży, włamań, rozbojów, a także kierujących, którzy będąc pod wpływem alkoholu prowadzili samochód. W dalszym ciągu liczmy na Państwa pomoc i dziękujemy za każdą informację, która może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa w naszym powiecie. 

Apelujemy, aby każdy reagował na niebezpieczne zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. W ten sposób wszyscy wspólnie dbamy o bezpieczeństwo swoje i innych. Wystarczy zadzwonić na numer 112 i powiadomić najbliższą jednostkę policji o naszych podejrzeniach. Policjanci sprawdzą każdy sygnał. Być może nasza reakcja pozwoli uniknąć tragedii !

Powrót na górę strony