Festyn charytatywny dla Piotrka oraz ROADPOL Safety Days
Policjanci z cieszyńskiego garnizonu wzięli udział w festynie charytatywnym dla Piotra Glenca, policjanta z Ustronia. Była to okazja do wsparcia kolegi, a także promowania bezpieczeństwa w związku z ROADPOL Safety Days. Częścią całej imprezy, w której uczestniczył Sznupek, był również turniej piłki nożnej służb mundurowych, który wygrali reprezentanci Służby Ochrony Państwa.
W sobotę na terenie Równicy odbył się festyn charytatywny dla Piotrka Glenca. Piotrek, będąc dzielnicowym w Ustroniu, świetnie dogadywał się z młodzieżą i dziećmi, udzielał się w różnych profilaktycznych projektach, nigdy nie odmawiał pomocy. W życiu był zapalonym podróżnikiem, turystą, którego pechowy wypadek w górach przykuł do łóżka. Los jednak trafił na twardego przeciwnika i Piotr Glenc cały czas walczy o sprawność. Celem festynu było zebranie środków finansowych wsparcie go w kosztownej rehabilitacji. Festyn poprzedzony był turniejem piłki nożnej służb mundurowych, który odbył się na terenie obiektów Kuźni Ustroń. Całej imprezy nie byłoby, gdyby nie zaangażowanie Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Rodzinie „Można inaczej”, Gościńca Równica czy też Urzędu Miasta w Ustroniu. W tym szczytnym przedsięwzięciu uczestniczyli też, co oczywiste, policjanci z całego cieszyńskiego garnizonu. Turniej piłki nożnej wygrała reprezentacja Służby Ochrony Państwa, drugie miejsce zajęli funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej z Cieszyna. Ostatnie miejsce podium wywalczyli policjanci z Komisariatu Policji w Skoczowie, którzy po zaciętym meczu pokonali mundurowych z drogówki.
Z kolei sam festyn, który odbył się na Równicy, był okazją do spotkania z Sznupkiem- maskotką śląskiej policji oraz policjantami zajmującymi się profilaktyką. Podczas spotkania policjanci z drogówki rozmawiali z motocyklistami i innymi zmotoryzowanymi, którzy pojawili się na festynie o projekcie związnym z bezpieczeństwem na drogach. Projekt – pod nazwą ROADPOL Safety Days (Dni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego) jest koordynowany przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego ROADPOL oraz popierane m.in. przez Komisję Europejską i Europejską Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (ETSC). Ideą przewodnią projektu jest „wizja zero” - zero osób ciężko rannych i ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w tym dniu na drogach Europy. Pomysłodawcy projektu są przekonani, że kluczem do osiągnięcia poprawy bezpieczeństwa na drogach jest, w dużej mierze, zmiana zachowań ich użytkowników. Podczas działań policjanci w swych działaniach kontrolują prędkość kierujących w miejscach występowania zagrożeń, w celu skłonienia ich do przestrzegania wprowadzonych ograniczeń prędkości. Mundurowi nadzorują zachowanie kierujących w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy stanowią grupę szczególnie wysokiego ryzyka poniesienia śmierci lub doznania ciężkich obrażeń w wypadkach drogowych. Ale przede wszystkim edukują, i właśnie to spotkanie miało na celu zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo na drodze. I to nie tylko zmotoryzowanym, ale i pieszym, a także tym najmłodszym.
Osoby uczestniczące w spotkaniu mogły skorzystać z zajęć z pierwszej pomocy, zmierzyć ciśnienie krwi, poziom cukru, wzrok. Ci zainteresowani motoryzacją mieli okazję zobaczyć z bliska różnego rodzaje motocykle. Były aukcje, sprzedaż ciast i wiele innych atrakcji- wszystko po to, aby wesprzeć w walce o powrót do zdrowia człowieka, który o tym marzy i o to walczy. Policjanci dziękują organizatorom za zaproszenie oraz że mogli swoją obecnością przyczynić się do szczytnego celu tej akcji a także spotkania z wszystkimi i umożłiwienia szerzenia wiedzy na temat bezpieczeństwa.