Wiadomości

Lekcja RKO podczas Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca w Drogomyślu

Data publikacji 18.10.2021

Jak się zachować, gdy ktoś straci przytomność i jego serce nagle przestanie bić? Jak udzielić pierwszej pomocy? Mundurowi różnych służb, ratownicy medyczni odpowiadali na te i inne pytania w minioną niedzielę, podczas wydarzenia zorganizowanego z inicjatywy OSP Drogomyśl, w ramach Światowego Dnia RKO (Resuscytacji Krążeniowo Oddechowej). W wydarzeniu nie zabrakło również przedstawiciela policji.

Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca to globalna inicjatywa mająca na celu zwiększenie świadomości na temat wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez osoby postronne. Od dzieci w wieku szkolnym uczących się jak pomóc najbliższym, po pracowników ochrony zdrowia odświeżających swoje umiejętności; W niedzielę wszystkie zainteresowane tym tematem osoby mogły  przyłączyć się do szkoleń RKO ( Resuscytacji Krążeniowo Oddechowej) i zdobyć kluczowe umiejętności. Wszystko to dzięki pokazowi zorganizowanemu w Drogomyślu z inicjatywy funkcjonariuszy Ochotniczej Straży Pożarnej. W pokazie policję reprezentował podkom. Tomasz Pocha- policjant, który również jest ratownikiem kwalifikowanym pierwszej pomocy, który uczył nie tylko najmłodszych, ale też każdego chętnego, jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy, jak właściwie zadbać o swoje bezpieczeństwo i podejmować walkę o ludzkie życie.

Nikt z nas nie chciałby brać udziału w wypadku. Mało tego! Marzymy o tym, aby nawet nie przebywać w pobliżu miejsc tragedii. Niestety – w tej kwestii nie mamy nic do gadania. Jeśli znajdziemy się w sytuacji, w której będziemy musieli udzielić poszkodowanym pierwszej pomocy, znajomość jej zasad może okazać się naprawdę nieoceniona.

Udzielenie poszkodowanemu pierwszej pomocy zwiększa trzykrotnie jego szanse na przeżycie. Pamiętać też należy, ze nieudzielenie poszkodowanym pierwszej pomocy zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 3 lat. Jako świadkowie zdarzenia mamy obowiązek podjęcia działań ratunkowych! Dotyczy to tych czynności, które potrafimy i mamy odwagę wykonać - spełnieniem obowiązku może być już samo zawiadomienie odpowiednich służb.

Zadzwoń pod 112 i opisz sytuację. Jeżeli chcesz fizycznie pomóc ofiarom, ale nie wiesz jak się do tego zabrać, operator podpowie ci, w jaki sposób udrożnić drogi oddechowe i wykonać resuscytację. Resuscytacja dorosłych to 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 oddechy - schemat powinieneś wyrecytować nawet w środku nocy. Co w sytuacji, gdy w wypadku poszkodowane jest dziecko? Tutaj rytm to 5 wdechów ratowniczych i 30 uciśnięć mostka (w przypadku niemowlęcia wykonywanych dwoma palcami). Resuscytacja powinna być kontynuowana aż do momentu pojawienia się służb ratowniczych. To wyczerpujące zadanie i nawet profesjonalistom trudno utrzymać je przez dłuższy czas. Podjęcie próby jest jednak często jedyną szansą na przeżycie poszkodowanego. Pamiętaj, jeśli tylko możesz, jeśli to możliwe, zapewnij sobie pomoc, wezwij służby ratownicze!

Powrót na górę strony