„Mamo! Tato! Tutaj jestem”- profilaktyka wśród najmłodszych
Policjanci cieszyńskiej komendy zajmujący się profilaktyką w związku z kampanią społeczną pn. „Mamo! Tato! Tutaj jestem” przeprowadzili w przedszkolach na terenie powiatu konkursy związane z tym zagadnieniem. Kampania ma za zadanie przestrzegać i chronić najmłodszych obywateli naszego społeczeństwa przed zaginięciami.
Działania związane z kampanią skupiają się na bezpośrednich rozmowach z mieszkańcami miast, edukacją najmłodszych i rodziców, a także kampanią informacyjną w mediach. Tym razem profilaktyk cieszyńskiej komendy mł.asp. Sebastian Marko spotkał się z najmłodszymi obywatelami w przedszkolach w Pruchnej oraz Kończycach Wielkich. Przedszkolaki brały udział w konkursie plastycznym związanym z hasłem kampanii. Z każdego przedszkola zostały wyróżnione trzy prace, których autozy zostali nagrodzeni gadżetami z kampanii, taskimi jak na przykład czapki, czy opaski. Reszta dzieci nie pozostała z pustymi rękami- policjanci wręczyli im po zajęciach kolorowani, które związane są z bezpieczeństwem. Wszystko po to, aby dzieci były bezpieczne i wiedziały co robić w sytuacji, gdy dojdzie do zaginięcia. Wielką atrakcją spotkania był jak zwykle pies Sznurek, maskotka policji, która wspiera mundurowych w działaniach profilaktycznych.
Przypominamy, że kampania zwraca uwagę na fakt, że w obecnym czasie, z każdej strony, dorośli i dzieci są otoczeni różnego rodzaju reklamami, komunikatami medialnymi, nowinkami technologicznymi i wieloma innymi atrakcjami, które mają za zadanie przykuć ich uwagę oraz zainteresować ofertą. Niesie to za sobą nie tylko wiele pozytywnych, ale także negatywnych konsekwencji. W trakcie imprez masowych, zakupów w dużych centrach handlowych czy w innych zatłoczonych miejscach, upilnowanie dziecka staje się wyzwaniem. Skupiając się na witrynach sklepowych, ekranach reklamowych, smartfonach, występach artystycznych itd. dorośli odwracają uwagę od tego, co robią w tym czasie ich pociechy. Dzieci natomiast nieświadome zagrożeń i zafascynowane otaczającym je światem, nie zwracając uwagi na opiekunów, często oddalają się, i poświęcając całą uwagę na zaspokojeniu swojej ciekawości. Takie sytuacje są najczęstszą przyczyną zagubień, a w skrajnych przypadkach dramatycznych zdarzeń.
Najmłodsi zwykle nie są na tyle zaradni i odpowiedzialni, aby odnaleźć się w takiej stresowej sytuacji samodzielnie, a samo zdarzenie może być dla nich bardzo traumatyczne. Lęk oraz dezorientacja nie pozwalają dzieciom racjonalnie myśleć. Dodatkowo brak życiowego doświadczenia nie pomaga odpowiednio się zachować. Rodzice natomiast znajdując się w sytuacji nagłej nieobecności dziecka, przeżywają najdłuższe minuty swojego życia.
Trzeba także zwrócić uwagę na fakt, że zatłoczone lokalizacje, jak place zabaw, wesołe miasteczka, imprezy masowe, dworce kolejowe i autobusowe czy duże centra handlowe to miejsca, gdzie dzieci, poza zagubieniem, mogą być narażone na wiele innych zagrożeń. W takim otoczeniu łatwiej o anonimowość, która sprzyja zagrożeniom związanym z kontaktem dziecka z obcymi osobami mającymi złe intencje. Brak uwagi ze strony rodzica w połączeniu z dziecięcą naiwnością, mogą zostać wykorzystane przez takie osoby, które będą chciały np. „poczęstować dziecko smakołykami”, „pokazać ładnego pieska”, „zaprosić na wycieczkę fajnym samochodem” itd.
Odpowiedzią ze strony policjantów na powyższe zagrożenia, są właśnie tego typu spotkania w terenie, najczęściej z najmłodszymi, czy to przedszkolakami, czy też uczniami szkół, gdzie wykorzystywane są wcześniej przygotowane założenia szerokiej kampanii społecznej o charakterze informacyjnym pt.„Mamo! Tato! Tutaj jestem!”
Nazwa Kampanii z jednej strony powinna być odbierana jako standardowy komunikat dziecka do swojego rodzica, z drugiej zaś odnosi się do sytuacji niecodziennych – może być swego rodzaju „krzykiem rozpaczy” w dramatycznych chwilach życia dziecka, które mogą pozostawić piętno na całe jego życie.