Wiadomości

Kosztowna przejażdżka cyklisty

Data publikacji 12.04.2022

Policjanci z skoczowskiego komisariatu zatrzymali do kontroli drogowej rowerzystę, który miał w organizmie ponad trzy promile alkoholu. 48-letni skoczowianin zapomniał, że alkohol i rower to nie jest dobre połączenie. Przekonał się na własnej skórze, że taka przejażdżka sporo kosztuje. Mundurowi ukarali go mandatem w kwocie 2,5 tysiąca złotych.

Policjanci skoczowskiego komisariatu na ulicy Dolny Bór zatrzymali do kontroli drogowej rowerzystę. Okazał się nim 48-letni mieszkaniec miasta. Badanie trzeźwości wykazało w jego organizmie ponad trzy promile alkoholu. Nieodpowiedzialny cyklista zakończył swoją przejażdżkę mandatem karnym w wysokości 2,5 tysiąca złotych, bo najwyraźniej zapomniał, że alkohol i rower to nie jest dobre połączenie.
Osoby prowadzące rower pod wpływem alkoholu lub też w stanie nietrzeźwości stanowią szczególne zagrożenie na drodze. Rower to nie tylko beztroska przyjemność. W konfrontacji z poruszającymi się prawidłowo uczestnikami ruchu drogowego rowerzysta może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń.
Reagujmy, jeśli widzimy pijanego kierowcę albo rowerzystę! Nie pozwólmy takiej osobie kontynuować dalszej jazdy. O takim fakcie można powiadomić najbliższą jednostkę Policji-również anonimowo, dzwoniąc pod numer 112.
Rowerzysto! Pamiętaj, że jesteś tak samo odpowiedzialny za bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego jak pieszy i kierujący samochodami.
Przypominamy, że od 1 stycznia bieżącego roku obowiązują zmiany w taryfikatorze za wybrane wykroczenia w ruchu drogowym. Osoba, która prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż mechaniczny w stanie nietrzeźwości podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych. Gdy w takiej sytuacji rowerzysta znajduje się w stanie po użyciu alkoholu, to grozi mu kara aresztu albo grzywny w wysokości nie niższej niż 1000 złotych. Stanowią o tym art. 87 § 1a i 87 § 2 Kodeksu wykroczeń. W razie popełnienia któregoś z tych wykroczeń sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdu innego niż mechaniczny. To, jaki sąd wyda wyrok, zależy oczywiście od konkretnej sytuacji, w jakiej doszło do zatrzymania.

 

Powrót na górę strony