Wiadomości

Dzień Wszystkich Świętych - czasowe zmiany w organizacji ruchu

Data publikacji 27.10.2022

28 października 2022 roku rozpoczną się działania związane z dniem "Wszystkich Świętych". Akcja potrwa do 2 listopada 2022 roku. Jak co roku na drogach krajowych, dojazdowych, w okolicach cmentarzy i kościołów będzie więcej policjantów. Kierowcy powinni spodziewać się utrudnień w ruchu w rejonie cmentarzy oraz wzmożonych kontroli m.in. prędkości i trzeźwości. Apelujemy o rozwagę i ostrożność! Zwracajcie uwagę na znaki drogowe oraz na polecenia funkcjonariuszy kierujących ruchem!

Najbliższe dni to czas, w którym wielu z nas odwiedzi groby swoich najbliższych. Ruch na drogach będzie coraz większy, szczególnie w pobliżu cmentarzy oraz dróg dojazdowych do nekropolii, dlatego zadbajmy o własne bezpieczeństwo. W ramach policyjnej akcji mundurowi sprawdzać będą stan techniczny aut i sposób przewożenia dzieci. Pamiętajmy o podstawowych zasadach: dostosujmy prędkość pojazdów do warunków panujących na drodze i pamiętajmy o zachowaniu odstępu między samochodami. Przypominamy także o konieczności jazdy z włączonymi światłami mijania. Apelujemy też do tych kierowców, którzy wybierają się w dłuższą podróż, by co pewien czas robili przerwę na odpoczynek i w miarę możliwości wyjechali wcześniej. Planując podróż, warto sprawdzić wcześniej trasę przejazdu oraz ewentualne utrudnienia, jakie mogą się pojawić na różnych odcinkach. W wielu miejscach pojawiły się zmiany organizacyjne, niektóre ulice zostały wyłączone całkowicie z ruchu, o czym informują znaki drogowe. Na pobłażliwość policjantów nie mają co liczyć kierujący, którzy zdecydują się usiąść za kierownicą pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Apelujemy też do pieszych, by korzystali z chodników, a w przypadku ich braku – z pobocza. Przed wejściem na jezdnię zachowajmy szczególną ostrożność i przechodźmy tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Mimo, że prawo wymaga noszenia odblasków wyłącznie poza obszarem zabudowanym, zachęcamy, by nosić je zawsze. Pieszy w ciemnym ubraniu, po zmroku jest zauważany przez kierowcę z odległości około 30 metrów. To tyle ile przejeżdża jadący z prawidłową prędkością samochód przez niewiele ponad sekundę. Jeśli natomiast pieszy ma na swojej odzieży elementy odblaskowe, kierowca może dostrzec go już ze 150 metrów. Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo - bądźmy widoczni na drodze.

Uważajmy również na złodziei, dla których to czas wzmożonej aktywności. Wybierając się na cmentarz, nie pozostawiajmy cennych rzeczy w samochodach. Pamiętajmy, że właściwe zabezpieczenie mienia uchroni nas przed przykrymi następstwami kradzieży. Jeżeli wyjeżdżamy na dłużej, zadbajmy również o nasze mieszkania – czujne oko sąsiada jest najlepszym sposobem na odstraszenie złodzieja!

Przypominamy najważniejsze zasady, które pomogą nam w tym czasie:

  • W miarę możliwości korzystaj ze środków komunikacji publicznej. Specjalne linie autobusowe, tramwajowe, będą „uprzywilejowane” w ruchu i dowiozą nas tam, gdzie samochód prywatny nie będzie mógł wjechać, a tym bardziej zaparkować.
  • Nie jedź samochodem „na pamięć”. W rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nich, zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu drogowego. Zwracaj uwagę na znaki drogowe!
  • Pamiętaj – polecenia policjanta kierującego ruchem są ważniejsze od sygnałów świetlnych i znaków drogowych! Jeżeli policjant zabroni wjazdu, to nie ma czasu na dyskusje i wdawanie się w polemikę. Trzeba stosować się do poleceń.
  • Parkuj samochód zgodnie z przepisami, w dozwolonych miejscach. Nie bądź egoistą, zadbaj o to, aby Twój samochód nie blokował wjazdu lub wyjazdu z drogi bądź dostępu do wcześniej prawidłowo zaparkowanego pojazdu.
  • Osoby, które pójdą na cmentarz pieszo, powinny korzystać z chodników. Jeżeli ich nie ma, zobowiązani są poruszać się poboczem lub lewą stroną drogi, pamiętając o tym, że jezdnia jest dla samochodów i czas przebywania na niej przez pieszych powinien być jak najkrótszy. Warto mieć przy sobie element odblaskowy lub latarkę.
  • W pobliżu nekropoli, oprócz patroli ruchu drogowego, pojawią się policjanci nieumundurowani, którzy będą zwracać uwagę na kieszonkowców i innych sprawców przestępstw, chcących wykorzystać czyjąś nieuwagę i roztargnienie. Dlatego też nie pozostawiaj w samochodzie wartościowych przedmiotów w widocznym miejscu. Mogą one stać się łatwym łupem złodziei.

 

Jak co roku w związku ze Świętem Zmarłych przewidziano zmiany organizacji ruchu drogowego na terenie powiatu cieszyńskiego w następujących miejscach:

 Cieszyn ul. Katowicka. Wyłączony prawy pas ruchu

W Cieszynie, jak co roku, wyłączony z ruchu zostanie prawy pas na ulicy Katowickiej wzdłuż cmentarza komunalnego, gdzie przewidziano parking.

 

Strumień ul. 1 Maja. Plan przebiegu drogi jednokierunkowej

W Strumieniu ruch jednokierunkowy zostanie wprowadzony na ulicy 1 Maja w Strumieniu od skrzyżowania z ulicą Powstańców Śląskich do skrzyżowania z ulicą Młyńską w kierunku rynku w  Strumieniu

 

ChybieLipowa oraz Sportowa będą drogami jednokierunkowymi

W związku ze wzmożonym ruchem pojazdów i pieszych zmierzających w kierunku cmentarza parafialnego w Chybiu, zostanie zmieniona organizacja ruchu na ul. Lipowej i ul. Sportowej w Chybiu. W tym okresie ulice: Lipowa oraz Sportowa będą drogami jednokierunkowymi z kierunkiem ruchu od ul. Bielskiej poprzez Lipową, Sportową do ul. Wyzwolenia. Prosimy kierujących pojazdami o zwrócenie uwagi na aktualne oznakowanie i nie utrudnianie korzystania z drogi innym uczestnikom ruchu drogowego, w tym mieszkańcom posesji usytuowanych wzdłuż w/w dróg.

Kierowców zachęcamy do parkowania swoich pojazdów w miejscach bezpiecznych i przede wszystkim w sposób nieutrudniający ruch. Zaleca się, aby nie parkować w rejonach cmentarzy, gdzie ruch pieszych, jak i pojazdów będzie największy.

Warto zastanowić się nad skorzystaniem z komunikacji miejskiej, do czego zachęcamy.

 

Zmiany w organizacji ruchu drogowego w trakcie akcji "Znicz 2022" w województwie śląskim udostępnione są na stronie internetowej Śląskiej Policji.

 

Powrót na górę strony