Wiadomości

Najpierw ,,wpadł'' młody mężczyzna, później jego ojciec...

Data publikacji 13.12.2022

Policjanci z cieszyńskiej drogówki niespełna kilka minut wyeliminowali z ruchu dwóch nietrzeźwych kierowców. Takie sytuacje zdarzają się najczęściej podczas akcji , ale tym razem najpierw „wpadł” syn, a chwilę później ojciec… Teraz obaj odpowiedzą za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. Prowadzenie pojazdów mechanicznych w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, za które grozi kara nawet dwóch lat pozbawienia wolności. Sąd zadecyduje również, kiedy lekkomyślni kierowcy będą mogli ponownie wsiąść za kierownicę.

Policjanci zdają sobie sprawę z tego, jak poważne zagrożenia dla bezpieczeństwa na drodze stanowią nietrzeźwi kierowcy, dlatego reagują w każdym przypadku, gdy podejrzewają, że za kierownicą może siedzieć osoba nietrzeźwa, bądź też po otrzymaniu informacji o takim podejrzeniu. Nie inaczej było w przypadku wczorajszych kontroli kierujących w Simoradzu. Funkcjonariusze po otrzymaniu informacji o nietrzeźwym mężczyźnie, który może kierować samochodem w stanie nietrzeźwości, zatrzymali do kontroli kierującego skodą mężczyznę. 35-latek nie chciał współpracować z policjantami i poddać się badaniu, pomimo że wyczuwalny był od niego silny zapach alkoholu. W związku odmową badania na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu kierowcy została pobrana krew do badań, które wykażą, czy był on pod wpływem środków, które wykluczają możliwość prowadzenia pojazdów. Chwilę później na tej samej ulicy policjanci zatrzymali kolejną osobę do kontroli. Widząc manewry kierowcy, policjanci postanowili zareagować i skontrolować kierującego.
W trakcie kontroli okazało się, że 63-latek siedzący za kierownicą volkswagena miał w organizmie blisko 1,5 promila alkoholu. Okazało się, że to ojciec zatrzymanego chwilę wcześniej 35-latka. Obaj mężczyźni stracili prawa jazdy. O ich dalszym losie zadecyduje sąd.
Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, grozi kara nawet 2 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów lub pojazdów określonego rodzaju na okres nie krótszy niż 3 lata, orzeka także świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5 tysięcy złotych. Świadczenie pieniężne może być orzeczone przez sąd nawet do kwoty 60 tysięcy złotych.

Powrót na górę strony