Wiadomości

Brak uprawnień do kierowania to kosztowne wykroczenie

Data publikacji 01.03.2023

Prowadzenie pojazdu bez wymaganych uprawnień jest poważnym i powszechnym wykroczeniem w ruchu drogowym. Od początku 2023 roku w ręce cieszyńskich policjantów trafiło aż 35 takich nieodpowiedzialnych osób. Sprawców takich wykroczeń, którzy są zagrożeniem dla każdego, czekają surowe konsekwencje.

Od początku roku policjanci cieszyńskiej drogówki zatrzymali już 35 kierujących pojazdami, którzy prowadzili pomimo braku uprawnień. Prowadzenie samochodu bez posiadanego prawa jazdy może skończyć się wysoką grzywną, a nawet karą więzienia. Dodać należy, że nieuprawniony kierowca, który spowodował wypadek samochodowy, jest też oczywiście obciążany kosztami odszkodowania za wyrządzone szkody. Najważniejsze jest jednak to, że jazda bez prawa jazdy jest skrajnie nieodpowiedzialna- taki kierowca jest zagrożeniem dla każdego uczestnika ruchu drogowego. Taki kierowca może też mieć również w przyszłości problemy z uzyskaniem uprawnień. Warto przytoczyć tu choćby ostatni przykład, kiedy to policjanci zatrzymali w Cieszynie 23-letniego mężczyznę, który nie posiadał uprawnień. Mieszkaniec gminy Zebrzydowice, podczas kontroli był informowany o konsekwencjach wsiadania za kierownicę bez prawa jazdy. Po zakończonej kontroli usłyszał, że sprawa zostanie skierowana z wnioskiem o ukaranie do sądu, a on sam musi przemieszczać się pieszo lub środkami transportu publicznego, albo takimi, na które ma uprawnienia. 23-latek niestety już następnego dnia został ponownie zatrzymany do kontroli. Jak łatwo się domyślić i tym razem nie miał (nadal) uprawnień. Również ta sprawa, jako osobne wykroczenie, zostanie skierowana z wnioskiem o ukaranie do Sądu Rejonowego w Cieszynie, który zadecyduje, jak wysoką karę otrzyma nieodpowiedzialny 23-latek.
Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, policjant obligatoryjnie wobec sprawcy takiego wykroczenia kieruje wniosek o ukaranie do sądu. Sąd rozpoznający sprawę może nałożyć grzywnę nie niższą niż 1500 złotych, a maksymalnie aż 30.000 złotych. Sąd obligatoryjnie orzeka też środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdu na okres minimum 6 miesięcy.

Powrót na górę strony