Wiadomości

Weekend na drogach-kolejne obywatelskie ujęcia

Data publikacji 17.07.2023

Na drogach powiatu cieszyńskiego w trakcie weekendu obyło się bez wypadku. Policjanci odnotowali jedenaście kolizji oraz pięcioro kierujących, którzy kierowali „na podwójnym gazie”. Dwóch spośród nich ujęli świadkowie, którzy uniemożliwili pijanym dalszą jazdę i przekazali ich w ręce policjantów. To kolejne obywatelskie postawy, które doprowadziły do zatrzymania nieodpowiedzialnych kierowców, którzy są zagrożeniem dla każdego.

Niezmiennie przypominamy, że pijani kierujący to ogromne niebezpieczeństwo dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. NIe reagujesz- akcpetujesz!  Nawet niewielka ilość alkoholu w organizmie wpływa na koncentrację i refleks, które mogą skutkować nieodwracalnymi konsekwencjami. Pomimo licznych apeli i kampanii, na drogach powiatu wciąż zatrzymywani są nietrzeźwi kierujący. I to już nie tylko przez policję. W miniony weekend dwóch nietrzeźwych kierujących zostało ujętych przez świadków zdarzenia, którzy nie pozwolili pijanym kierować dalej i przekazali ich w ręce policjantów.
Pierwszy nietrzeźwy kierowca został ujęty w Wiśle, 15 lipca. 28-latek kierował mazdą i na osiedlu Skolity wjechał w ogrodzenie posesji. Dzięki przytomności i odwadze świadka zdarzenia pijany 28-latek na ul. Dziechcinka zakończył swoją podróż. Próbował uciekać, ale świadek mu tę ucieczkę uniemożliwił i przekazał w ręce policjantów. Kierowca mazdy nie dość, że nie posiadał uprawnień do kierowania, to prowadził w stanie nietrzeźwości – badanie alkomatem wykazało w wydychanym powietrzu prawie 3.5 promila alkoholu.
Do podobnej sytuacji doszło w Strumieniu na ul. Kościelnej. Tam 32-letni mężczyzna, który kierował oplem, uderzył w betonowe ogrodzenie posesji. Natychmiast zareagowali świadkowie zdarzenia, którzy uniemożliwili mu dalszą jazdę i pilnowali do momentu podjęcia interwencji przez policjantów.
O krok od tragedii było również w Ustroniu na ul. 3 Maja, gdzie doszło do zdarzenia drogowego z udziałem dwóch pojazdów. Kierujący skodą 26-latek na łuku drogi nieprawidłowo wymijał forda, którym kierowała 55-letnia kobieta. Swoim zachowaniem 26-latek doprowadził do kolizji, a wynikło ono z faktu, że kierował mając ponad 1,3 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.
Za spowodowanie kolizji został ukarany wysokim mandatem karnym. Wszyscy kierujący w stanie nietrzeźwości muszą liczyć się z surowymi konsekwencjami swojego postępowania.
Przypominamy, że prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości jest zagrożone karą pozbawienia wolności do 2 lat. Wobec sprawcy takiego przestępstwa sąd również ma obowiązek orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 lat oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym w kwocie nie niższej niż 5 000 zł. Poza karą pozbawienia wolności, osoba, która po raz kolejny popełniła przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości, musi wiedzieć, iż w wyroku skazującym sąd zobowiązany jest do orzeczenia wobec niej dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów i karę nie mniejszą niż 10 000 zł.
Zatrzymanie obywatelskie, o którym mowa powyżej, to instytucja prawna, która umożliwia obywatelom zatrzymanie osoby podejrzanej o popełnienie przestępstwa. Polskie prawo nie nakłada na nikogo obowiązku zatrzymania obywatelskiego. Każdy może, a nie musi, ująć osobę, która ma „nie po drodze” z prawem. W przypadku nietrzeźwych osób, które kierują pojazdami lub mają taki zamiar, każdy może im w tym przeszkodzić. Jeśli ktoś zdecyduje się na taki krok i będzie interweniować, musi pamiętać, że należy zachować zdrowy rozsądek. Należy być ostrożnym i przede wszystkim, jak najszybciej skontaktować się z policją. Jeśli wiemy, kto prowadzi samochód i dokąd jedzie, powinniśmy ograniczyć się do przekazania wszystkich szczegółów organom ściągania.

Mówi o tym art. 243 Kodeksu postępowania karnego:
§ 1. Każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości.
§ 2. Osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce policji.

Dziękujemy za obywatelską postawę świadków, dzięki którym po raz kolejny zatrzymane zostały osoby, które mają problem z przestrzeganiem przepisów. Dziękujemy za tak szybką reakcję na zagrożenie oraz profesjonalne zachowanie, które przyczyniło się do zatrzymania pijanych kierujących. Bez tak zdecydowanej reakcji pijany kierowca mógł doprowadzić do tragedii na drodze. Apelujemy, aby od razu alarmować służby i pierwszej kolejności zadbać o własne bezpieczeństwo!

Kampania "Nie reagujesz – akceptujesz!" trwa!
Przypominamy, że niezmiennie od 2011 roku trwa kampania społeczna "Nie reagujesz – akceptujesz!". Dzięki Państwa współpracy wiele razy zatrzymano już sprawców m.in. kradzieży, włamań, rozbojów, a także kierujących, którzy będąc pod wpływem alkoholu prowadzili samochód. W dalszym ciągu liczmy na Państwa pomoc i dziękujemy za każdą informację, która może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa w naszym powiecie.
Apelujemy, aby każdy reagował na niebezpieczne zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. W ten sposób wszyscy wspólnie dbamy o bezpieczeństwo swoje i innych. Wystarczy zadzwonić na numer 112 i powiadomić najbliższą jednostkę policji o naszych podejrzeniach. Policjanci sprawdzą każdy sygnał. Być może nasza reakcja pozwoli uniknąć tragedii !

Powrót na górę strony