Nie bądźmy obojętni w czasie mrozów - kontrole pustostanów i apel policjantów
Kiedy na zewnątrz panują niskie temperatury wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim osoby bezdomne, samotne, w podeszłym wieku. Zagrożenie takie dotyczy także osób będących pod wpływem alkoholu. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie!
Wraz ze spadkiem temperatury policjanci większą uwagę będą poświęcać kontroli miejsc, w których przebywają osoby bezdomne. Pustostany, działkowe altanki i klatki schodowe to miejsca, w których najczęściej szukają oni schronienia przed zimnem. Niskie temperatury stwarzają zagrożenie nie tylko dla życia i zdrowia osób bezdomnych, ale również dla osób samotnych i w podeszłym wieku. Dotyczy to także osób nietrzeźwych, przebywających poza domem i narażonych na wychłodzenie organizmu. Oprócz niebezpieczeństwa związanego z narażeniem na niskie temperatury, osoby te często tracą życie w pożarach lub wyniku zatrucia tlenkiem węgla. Zagrożeniem dla nich jest także stan techniczny budynków, w których przebywają. W większości przypadków są to pustostany przeznaczone do rozbiórki. Miejsca te sprawdzają między innymi tyscy dzielnicowi, którzy w ramach kampanii "Dzielnicowy bliżej nas" niosą pomoc osobom potrzebującym, narażonym na działanie niskich temperatur. Apelujemy także o czujność do wszystkich, którzy mają kontakt z takimi osobami. W każdym takim przypadku alarmujmy odpowiednie służby!
Przypominamy, że co roku od 1 listopada do 31 marca działa specjalna, całodobowa infolinia, obejmująca teren całego województwa śląskiego, gdzie pod numerem telefonu 987 można uzyskać informację o możliwości pomocy dla osób bezdomnych. Informacje na temat pomocy bezdomnym można także znaleźć na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112 lub 986, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.
Informację o osobach bezdomnych potrzebujących pomocy, można także przekazywać za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W tym celu prosimy o wybranie kategorii zgłoszenia o nazwie "Bezdomność". (Przypominamy, że strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych).
Nie bądźmy obojętni! Czasami jeden telefon może uratować komuś życie...
Przedstawiamy miejsca uzyskania pomocy w celu zgłaszania osób bezdomnych i potrzebujących
SKIEROWANIE DO SCHRONISKA, POMOC FINANSOWA, PORADNICTWO SOCJALNE, POTWIERDZENIE PRAWA DO ŚWIADCZEŃ OPIEKI ZDROWOTNEJ:
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Cieszynie,
ul. Skrajna 5
tel. 33 479-49-00 lub 33 479-49-25
SCHRONIENIE
Centrum Edukacji Socjalnej w Cieszynie
ul. Błogocka 30
tel. 33 851-44-30
POSIŁEK
Parafia Kościoła Św. Marii Magdaleny
pl. Dominikański 2
tel. 33 852-13-52
Zakon Braci Mniejszych – Franciszkanów
ul. Szersznika 3
tel. 33 852-43-57
ODZIEŻ
Polski Czerwony Krzyż
ul. Rynek 6
tel. 33 852-01-74
POMOC MEDYCZNA
Szpital Śląski w Cieszynie
ul. Bielska 4
tel. 33 852-05-11
Informacje w zakresie pomocy można uzyskać całą dobę w Straży Miejskiej w Cieszynie ul. Limanowskiego 7 lub pod bezpłatnym numerem telefonu 986