Rowerzysto-jesteś pełnoprawnym uczestnikiem ruchu
„Drogi Rowerzysto-jesteś pełnoprawnym uczestnikiem ruchu, a więc obowiązują Cię wszystkie zasady ruchu drogowego”. Takie słowa kierujemy do wszystkich kierowców jednośladów, a w szczególności tych, którzy o przepisach zapominają, albo traktują je wybiórczo. Tak jak rowerzysta z Strumienia, który na podwójnym gazie spowodował wypadek… Teraz czekają go surowe konsekwencje przed sądem.
Przypominamy o tym, że każdy, kto porusza się drogą, jest zobowiązany przestrzegać przepisów określonych w Ustawie Prawo o Ruchu Drogowym. Dotyczy to nie tylko kierowców samochodów czy motocykli, ale także pieszych i rowerzystów. Przypominamy zatem, że droga to wydzielony pas terenu składający się z jezdni, pobocza, chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów, łącznie z torowiskiem pojazdów szynowych w znajdującym się w obrębie tego pasa, przeznaczony do ruchu lub postoju pojazdów, ruchu pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt- to miejsce, gdzie mamy się poruszać zgodnie z prawem, ale nie zaszkodzi wszędzie zastosować się do zasad, które gwarantują bezpieczeństwo.
O tym zapomniał 23-letni rowerzysta, który 3 maja w Zebrzydowicach na ulicy Jutrzenki nie dostosował się do prawostronnego obowiązku ruchu i doprowadził do zderzenia z innym rowerzystą, 38-latkiem z Jastrzębia Zdroju. Poszkodowany trafił do szpitala. Sprawca zdarzenia był pod wpływem alkoholu- „wydmuchał” nieco ponad 0.3 promila. Teraz czeka go postępowanie karne oraz wysoka grzywna. Sąd może orzec również zakaz prowadzenia pojazdów.
Pamiętajmy, że nawet niewielka ilość alkoholu ma wpływ na zachowanie kierowcy. Reagujmy i nie pozwalajmy, by osoby pod wpływem alkoholu prowadziły jakikolwiek pojazd! Zadzwoń, poinformuj policjantów, którzy sprawdzą każdy sygnał!
Jakie są kary za jazdę na rowerze pod wpływem alkoholu ?
Osoba, która prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż mechaniczny w stanie nietrzeźwości podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 zł. Gdy w takiej sytuacji rowerzysta znajduje się w stanie po użyciu alkoholu, to grozi mu kara aresztu albo grzywny w wysokości nie niższej niż 1000 zł. Stanowią o tym art. 87 § 1a i 87 § 2 Kodeksu wykroczeń.W razie popełnienia któregoś z tych wykroczeń sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdu innego niż mechaniczny.
Stan po użyciu alkoholu a stan nietrzeźwości – kiedy występują?
Stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do: stężenia we krwi od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.
Stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do: stężenia we krwi powyżej 0,5‰ alkoholu albo obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.