Zaginięcia osób starszych – co zrobić, jak zapobiegać?!
Osoby starsze stanowią coraz większy odsetek naszego społeczeństwa. Z uwagi na stan psychofizyczny i zmiany związane z procesami starzenia, seniorzy to osoby szczególnie podatne na różnego rodzaju wypadki i sytuacje zagrażające ich życiu czy zdrowiu. Przykładami takich zdarzeń są zaginięcia.
Warto wiedzieć, jakie są przyczyny zaginięć, jak zapobiegać takim sytuacją oraz co zrobić, gdy już zaginie senior.
Do najczęstszych przyczyn zaginięć seniorów należą:
- Choroba – bardzo często osoby starsze cierpią na zaburzenia demencyjne związane z chorobą Alzheimera, przebytymi wylewami, czy zawałami. Mogą po prostu nie pamiętać drogi powrotnej do domu.
- Depresja – samotność, utrata bliskiej osoby, utrata poczucia przydatności, wpływ zażywanych lekarstw, pogorszenie sytuacji finansowej.
- Wypadek – z racji wieku zwiększona jest urazowość i wypadkowość, zasłabnięcie związane z wysiłkiem czy temperatura powietrza.
- Dobrowolne, świadome opuszczenie domu, w celu zerwania kontaktów z bliskimi.
- Sytuacje, w których osoba stała się ofiarą przestępstwa.
Zapobieganie – ważne zasady:
- Jeśli osoba starsza cierpi na zaburzenia pamięci, warto w jej odzież w kilku miejscach wszyć „metki” z danymi kontaktowymi oraz osobowymi, warto dodać informację o chorobach czy przyjmowanych lekach ratujących życie.
- Dopilnuj, by senior regularnie przyjmował niezbędne lekarstwa;
- Jeśli nasz senior mieszka sam, należy co najmniej raz dziennie nawiązać kontakt, uczulić sąsiadów aby zwracali uwagę na niepokojące sygnały.
- Zrób aktualne zdjęcie osoby starszej – to w razie potrzeby bardzo pomoże Policji i ratownikom;
- Warto zadbać, aby osoba starsza wychodząc z domu miała przy sobie telefon z wpisanymi danymi do najbliższych pod numerem ICE.
- Powinno się rozważyć zaopatrzenie osoby starszej w specjalny lokalizator (może być nawet opaska z funkcją GPS) pozwalający na szybkie zlokalizowanie miejsca przebywania.
- Dobrze znać miejsca, w które najczęściej udaje się nasz bliski.
Co zrobić, gdy zaginie senior:
- Niezwłocznie powiadom Policję - możesz to zrobić w dowolnej jednostce Policji w momencie, kiedy tylko uznasz, że senior zaginął – nie czekamy 48 godzin!!!
- Przygotuj jak najwięcej informacji na temat seniora – jak był ubrany, gdzie zazwyczaj wychodził, jaki jest jego stan zdrowia, najlepiej przygotuj również jak najbardziej aktualne zdjęcie.
- Przeszukaj najbliższą okolicę, pokaż zdjęcie osoby zaginionej w okolicznych sklepach.
- Sprawdź adresy znajomych, rodziny informując ich o zdarzeniu, zaangażuj ich do pomocy w poszukiwaniach.
- Dodaj post o zaginięciu osoby na mediach społecznościowych.
- Obdzwoń okoliczne szpitale oraz przychodnie.
Profilaktyką przed zaginięciem seniora, będzie zaopatrzenie naszego bliskiego w akcesoria mogące na przykład ułatwić ustalenie miejsca jego przebywania czy przynajmniej identyfikację w przypadku odnalezienia przez Policję lub inne osoby trzecie. Można osobie starszej sprezentować opaskę z funkcją GPS, zadbać aby zawsze miała przy sobie telefon komórkowy czy wszyć kartkę z adresem i numerem kontaktowym.