Policyjne interwencje w związku z alarmem powodziowym
Cieszyńscy policjanci w miniony weekend wspólnie z innymi służbami dbali o bezpieczeństwo osób, którym zagrażał żywioł w powiecie cieszyńskim. Gwałtowne opady deszczu, które spowodowały, że woda zalewała drogi, a niepozorne potoki zamieniały się w rwące rzeki, wylewając z koryt spowodowały, że w wielu miejscach konieczna była interwencja służb. Funkcjonariusze reagowali na zagrożenia, organizowali pomoc i bezpieczne objazdy miejsc podtopionych oraz kierowali ruchem.
Policjanci z Cieszyna w miniony weekend podjęli blisko 300 interwencji. W związku z gwałtownymi opadami deszczu i podniesieniem poziomu wody w rzekach oraz ich dopływach, które spowodowały wiele poważnych zagrożeń oraz zalanie ważnych dla komunikacji dróg, w wielu miejscach konieczna była interwencja służb. Policjanci ściśle współpracowali z funkcjonariuszami straży pożarnej oraz innymi służbami. Cel był jeden-szybka i sprawna reakcja na zagrożenia oraz pomoc poszkodowanym. Pomimo wielu strat w mieniu, w związku z zagrożeniem nikt poważnie nie ucierpiał, nie odnotowano też osób rannych.
Zła pogoda i intensywne opady deszczu miały też bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Tylko przez weekend policjanci odnotowali aż 26 kolizji, z czego kilka wyglądało bardzo poważnie i mogło mieć poważne w konsekwencji nieuwagi skutki dla kierowców. O wielkim szczęsciu może mówić kierowca i pasażerowie volkswagena, który "dachował" w Zebrzydowicach, niemalże na terenie stacji beznynowej. O szczęściu też może mówić kierowca mazdy, który w ostatniej chwili zaczął hamować, widząc przewracające się na jezdnię drzewo. W tym wypadku jego ostrożność i natychmiastowa reakcja zapobiegła wypadkowi. Kierujący uszkodził auto, ale, co najważniejsze, sam nie ucierpiał. Na całe szczęście żadne z wszystkich zaistniałych zdarzeń nie zostało zakwalifikowane jako wypadek, czyli nikt poważnie nie odniósł cięzkich obrażeń.
Apelujemy do wszystkich, szczególnie mieszkańców terenów zagrożonych powodzią o zachowanie spokoju i stosowanie się do poleceń służb wydawanych w związku z koniecznością EWAKUACJI ! Nie ma nic cenniejszego dla nas niż Wasze życie i zdrowie!
Wystarczy stosować się do kilku prostych porad:
- Unikaj wychodzenia na zewnątrz, o ile nie jest to konieczne. Powódź stanowi poważne zagrożenie dla życia i zdrowia.
- Śledź informacje podawane przez służby ratunkowe i władze lokalne. Postępuj zgodnie z ich wskazówkami.
- Jeśli zostanie ogłoszona ewakuacja, bądź gotowy do szybkiego opuszczenia domu.
- Nie blokuj dróg ratunkowych ani nie utrudniaj pracy służbom. Pozostaw wolną przestrzeń dla pojazdów ratunkowych.
- Nie wchodź do zalanych budynków – Mogą być niestabilne lub stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia niewidoczne gołym okiem.
- Nie wjeżdżaj samochodem na tereny i drogi zalane wodą Próbując przejechać przez wodę, możesz utknąć i narazić siebie na niebezpieczeństwo.
Twoje bezpieczeństwo oraz sprawna akcja ratunkowa są naszym priorytetem! Nie bądź również obojętny na los sąsiadów lub innych osob i zwierząt, które potrzebują pomocy. Poinformuj służby. Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo w tym trudnym czasie.