Uwaga na włamywaczy!
Apelujemy do Państwa o ostrożność i wzmożoną czujność sąsiedzką. W minionym miesiącu odnotowaliśmy kilkanaście przypadków, kiedy to sprawcy wykorzystując nieobecność domowników włamali się do prywatnych domów i mieszkań w blokach.
Apelujemy do Państwa o ostrożność i wzmożoną czujność sąsiedzką. W minionym miesiącu odnotowaliśmy kilkanaście przypadków, kiedy to sprawcy wykorzystując nieobecność domowników włamali się do prywatnych domów i mieszkań w blokach.
Do włamań dochodzi w ciągu dnia, gdy domownicy przebywają w pracy, bądź wychodzą na krótką chwilę na zakupy. Sprawcy pukają do drzwi, a gdy nikt nie odpowiada wyłamują zamki w drzwiach wejściowych lub tarasowych i szybko plądrują mieszkanie. Ich łupem padają wartościowe przedmioty: biżuteria, sprzęt radiowo - telewizyjny i gotówka. Mimo, że działanie sprawców wywołuje w każdym przypadku dużo hałasu – nie wzbudza to podejrzeń mieszkańców.
W miniony weekend w Wiśle przy ul. Kopydło nieznani sprawcy włamali się do budynku, skąd skradli pieniądze, biżuterię, sprzęt elektroniczny i alkohol o łącznej wartości kilkunastu tysięcy złotych. Tydzień wcześniej w Cieszynie w jednym z bloków przy ulicy Bobka zgłoszono włamanie do mieszkania. Złodzieje sforsowali zamek w drzwiach i splądrowali mieszkanie. 18 września odnotowano kolejne włamania do mieszkań w blokach w Cieszynie przy ulicy Morcinka i Węgielnej. Nieznani sprawcy działali w podobny sposób jak w poprzednich przypadkach. Wyłamali zamki w drzwiach wejściowych, a następnie weszli do mieszkań. Złodzieje dokonali kradzieży biżuterii, pieniędzy, sprzętu komputerowego i rtv. W obu przypadkach straty liczone są w tysiącach złotych.
Stróże prawa ponownie apelują do mieszkańców, aby zwracać uwagę na wszelkie nietypowe rzeczy. Naszą czujność powinny wzbudzić zaparkowane w rejonach posesji obce, nieznane pojazdy; osoby budzące podejrzenie, przebywające w sąsiedztwie naszych lub sąsiednich posesji; osoby wypytujące o sprawy związane z sąsiednimi posesjami, np. czy jest sąsiad, kiedy wróci, gdyż sprawcy w ten sposób mogą dokonywać rozpoznania przestępczego. Numer rejestracyjny pojazdu, rysopis podejrzanie zachowującej się osoby, nawet drobny, lecz niepokojący szczegół w zachowaniu się jakiejś osoby może być niezwykle cenny nie tylko w przypadku ustalania sprawców, kiedy dojdzie już do włamania, ale także w celu zapobieżenia takiemu zdarzeniu.
Pamiętaj, że włamywacz - zanim zdecyduje się dokonać włamania - musi zdobyć wiedzę o zasobach mieszkania. Rzadko "idzie na robotę w ciemno". Złodzieje wcześniej obserwują zwyczaje domowników, sprawdzają, kiedy wychodzą do pracy lub szkoły. Policja przestrzega zwłaszcza mieszkańców dużych bloków, w których sąsiedzi się nawzajem nie znają. Korzystają z tego złodzieje, którzy wiedzą, że jest mała szansa na to, aby ktoś zwrócił uwagę na to, że do mieszkania wchodzi ktoś, kto w nim nie mieszka. Inwencja włamywaczy w zakresie pozyskiwania informacji, czy warto okraść mieszkanie jest ogromna. Zwykle na osiedlu wiadomo, jak się komu wiedzie, gdzie kto pracuje, jakim jeździ samochodem, czy posiada w domu wysokiej klasy sprzęt elektroniczny. Źródłem wiadomości mogą być osoby trzecie, sąsiedzi jak i sami lokatorzy.
Jak uniknąć włamania do mieszkania?
Poza zabezpieczeniami technicznymi ważną rolą w zabezpieczaniu swojego mieszkania odgrywają tzw. "bezpieczne postawy". To one przede wszystkim utrudniają przyszłym włamywaczom typowania mieszkania do włamania.
Policjanci radzą:
- Nigdy nie zostawiaj kluczy, w "umówionym" miejscu (np. pod wycieraczką czy na parapecie). Ich znalezienie nie sprawi złodziejowi żadnych trudności.
- Wzmożenie czujności i zwracanie szczególnej uwagi na wszelkie obce osoby przebywające w pobliżu budynków, których zachowanie budzi podejrzenie oraz wszelkie obce pojazdy parkujące w rejonie posesji i na przyległym terenie. Niezwłoczne telefoniczne informowanie policji (nawet anonimowe) o wszelkich tego rodzaju spostrzeżeniach na bezpłatny numer 997 (zapisywać numery rejestracyjne ewentualnych podejrzanych pojazdów i rysopisy podejrzanie zachowujących się osób).
- Pozostawianie zapalonego światła przynajmniej w jednym z pomieszczeń wewnątrz budynku w przypadku nieobecności domowników (światło zapalone na zewnątrz przy nieoświetlonym wnętrzu może być wskazówką dla złodzieja, że w domu nikogo nie ma).
- Wychodząc z mieszkania dokładnie zamykajmy drzwi i zabezpieczajmy okna i drzwi balkonowe tak aby nie można ich było z zewnątrz otworzyć.
- Nie trzymaj wszystkich pieniędzy i kosztowności w jednym miejscu. Jeżeli posiadasz cenne przedmioty np. dzieła sztuki oznakuj je w dyskretnym miejscu, w przypadku utraty będzie łatwiej je zidentyfikować. Najlepszym zabezpieczeniem dla pieniędzy, drogocennej biżuterii oraz kosztowności są konta bankowe i depozyty.
- Stosujmy zróżnicowane systemy zabezpieczeń, kilka różnego typu zamków, alarmy.
Wszelkie informacje tego typu można kierować na bezpłatny, alarmowy numer telefonu 997 lub też na numer Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie 33 8516 200. Osoby zgłaszające mogą zachować anonimowość. Swoje spostrzeżenia można również zgłaszać dzielnicowemu lub za pomocą modułu „Powiadom nas” na stronie internetowej komendy w Cieszynie.
INFORMACJA TA MOŻE PRZYCZYNIĆ SIĘ DO SZYBKIEGO UJĘCIA SPRAWCÓW.