Masz prawo do mediacji
„Masz prawo do mediacji” – pod takim hasłem przebiegają tegoroczne obchody Tygodnia Mediacji przypadającego w okresie od 17 do 22 października oraz Międzynarodowego Dnia Mediacji obchodzonego w dniu 20 października. Ministerstwo Sprawiedliwości, jako organizator akcji, zachęca do alternatywnego, pozasądowego sposobu rozwiązywania konfliktów oraz popularyzuje ideę mediacji.
Mediacja to polubowna metoda rozwiązywania sporów. To próba doprowadzenia do ugodowego, satysfakcjonującego strony rozwiązania sporu na drodze dobrowolnych negocjacji prowadzonych przy udziale trzeciej osoby, neutralnego i bezstronnego mediatora, który wspiera przebieg negocjacji, łagodzi powstające napięcia i pomaga w dojściu do porozumienia. Każdy z obywateli ma do niej prawo. W większości krajów jest ona powszechnie uznawaną i stosowaną metodą rozwiązywania sporów. Instytucja mediacji ma zastosowanie zarówno w sprawach karnych, cywilnych, gospodarczych oraz rodzinnych.
Jakie korzyści daje mediacja pokrzywdzonemu?
- możliwość wpływu na rozwiązanie problemów wynikających z przestępstwa na zaproponowanych przez siebie warunkach.
- okazję do wyrażenia emocji, wypowiedzenia się na temat skutków przestępstwa oraz oczekiwań wobec podejrzanego lub oskarżonego.
- szansę na szybsze uzyskanie naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę i przeprosin.
Idea obchodów Tygodnia Mediacji jest związana z przypadającym od 2005 roku w każdy trzeci czwartek miesiąca października (w tym roku 20 października) Międzynarodowym Dniem Mediacji i ma na celu dążenie do wzmocnienie roli mediacji, jej promowaniu, a przede wszystkim informowaniu społeczeństwa o jej zasadach i korzyściach płynących z mediacji. Przez cały tydzień, w całej Polsce promowane będą pozasądowe sposoby rozwiązywania sporów – mediacje. Wszystko po to, by jak najwięcej osób zdało sobie sprawę z tego, że nie wszystkie sprawy muszą kończyć się w sądzie.
Więcej na temat mediacji na stronach internetowych: