Uwaga na oszustów
Oszuści szukają cały czas nowych pomysłów, lub modyfikują dotychczas wykorzystywane, aby skutecznie wyłudzać pieniądze. Przykładem takim jest korespondencja, jaka trafiła do niektórych przedsiębiorców, z informacją o konieczności opłat za wpis ich firm do tzw. Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej i Firm. Nazwa jest łudząco podobna do oficjalnie istniejącej Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, gdzie wpis jest bezpłatny.
W korespondencji oszuści podają nr konta bankowego, na które przedsiębiorcy mają wpłacić zazwyczaj kilkuset złotową opłatę, aby ich firma znalazła się w bazie. Cytowana w treści listu przemiennie nazwa bazy oszustów i oficjalnie działającej Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej sprawia, że adresaci są wprowadzani w błąd myśląc, że opłata taka jest wymagana, aby ich firma mogła legalnie funkcjonować. Często, „dla świętego spokoju” przedsiębiorcy decydują się wpłacić żądaną kwotę, aby nie narazić się na odsetki, sprawy sądowe czy wpis do Krajowego Rejestru Dłużników. I na to właśnie liczą oszuści. Otrzymując podobne pisma z żądaniem wniesienia opłat, najlepiej skonsultować się np. z księgowym. Pozwoli to na uniknięcie poniesienia niepotrzebnych strat.
To tylko jeden z przykładów działalności oszustów. Uciekają się oni jednak do wielu innych metod. Preparują np. pisma łudząco podobne do innych, legalnie działających instytucji, sugerując zaległości lub konieczność wniesienia pewnych opłat. Podają przy tym nr konta, na które należy przelać pieniądze. W takim przypadku należy zawsze skontaktować się z daną instytucją, aby potwierdzić prawdziwość roszczeń i nr ich konta bankowego. Do kontaktu nie należy jednak korzystać z danych teleadresowych podanych w piśmie, tylko skorzystać z alternatywnych źródeł informacji o danej instytucji.
Źródło KWP