„Porozmawiajmy o bezpieczeństwie” - debata w Cieszynie
Wczoraj w Cieszynie odbyła się debata pn. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”. Jej uczestnicy wspólnie omawiali zagadnienia związane z bezpieczeństwem mieście. Podczas debaty policjanci zaprezentowali „Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa”, aplikację „Moja komenda” oraz omówili program „Dzielnicowy bliżej nas”.
Wczoraj o 11.00 w Osiedlowym Centrum Kultury i Rekreacji w Cieszynie przy ul. Zofii Kossak-Szatkowskiej w Cieszynie odbyła się spotkanie profilaktyczne z mieszkańcami i debata pn. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”. Spotkanie zorganizowała Komenda Powiatowa Policji w Cieszynie. W debacie uczestniczyli dzielnicowi z Komendantem Powiatowym Policji w Cieszynie mł. insp. Jackiem Bąkiem na czele, przedstawiciele władz miejskich, służb mundurowych, sanepidu, pogotowia ratunkowego, członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz mieszkańcy, którzy wspólnie omawiali zagadnienia związane z bezpieczeństwem w mieście.
Zanim rozpoczęła się debata asystent ds. profilaktyki społecznej z cieszyńskiej komendy asp. Tomasz Pszczółka przeprowadził prelekcję na temat zagrożeń bezpieczeństwa mieszkańców Cieszyna. Inicjatywa została przeprowadzona w ramach ogólnopolskiej kampanii "Kręci mnie bezpieczeństwo". Po półgodzinnym wystąpieniu policjanta przyszedł czas na szkolenie - ABC pierwszej pomocy. Profesjonalny instruktaż i pokaz został przeprowadzony jednego z ratowników medycznych z Cieszyńskiego Pogotowia Ratunkowego.
Następnie rozpoczęła się debata z mieszkańcami, której celem było poznanie opinii i oczekiwań lokalnego społeczeństwa w zakresie poprawy bezpieczeństwa. W dyskusji wymieniono informacje, które posłużyły do wypracowywania wspólnych metod zapobiegania najbardziej uciążliwych dla mieszkańców zdarzeniom.
Podczas spotkania omówione zostały nowe narzędzia takie jak Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, za pomocą której mieszkańcy mają możliwość sygnalizowania policji zagrożeń, występujących w ich najbliższym otoczeniu, czy aplikacja „Moja Komenda”, ułatwiająca kontakt z dzielnicowymi. Dzięki tym rozwiązaniom stróże prawa mają dodatkową możliwość, aby poszerzyć wiedzę nie tylko na temat lokalnych oczekiwań społecznych, ale i poznać potrzeby mieszkańców. W trakcie debaty poruszone zostały także założenia rządowego programu „Dzielnicowy bliżej nas” oraz innych przedsięwzięć, podejmowanych przez policję i samorządy na rzecz bezpieczeństwa.