Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - podsumowanie 2017 roku
Już można podsumować miniony 2017 działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Przypomnijmy, że za jej pomocą można zgłaszać zagrożenia, które w ocenie mieszkańców mają wpływ na bezpieczeństwo. Wprowadzono zmiany, dzięki którym osoby korzystające z aplikacji mają więcej możliwości. W ciągu 12 miesięcy cieszyńscy policjanci odnotowali ponad 1100 zgłoszeń. Wszystkie sygnały zostały sprawdzone, wiele z nich się potwierdziło.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie województwa śląskiego funkcjonuje już od ponad roku. Została stworzona, aby zapewnić mieszkańcom łatwiejszy kontakt z Policją oraz zgłaszanie nurtujących ich spraw, które mają wpływ na bezpieczeństwo. Dzięki aplikacji mogą oni łatwo i anonimowo zgłaszać takie sytuacje w swoim otoczeniu. W ciągu roku w powiecie cieszyńskim odnotowano 1116 zgłoszeń. Największą grupę, stanowią zagrożenia związane z nieprzestrzeganiem przepisów w ruchu drogowym tj. przekraczanie dozwolonej prędkości 356 - to aż jedna trzecia z wszystkich zgłoszeń! Kolejno na drugim miejscu z grupy zgłoszeń drogowych, to nieprawidłowe parkowanie - 348 czy niewłaściwa infrastruktura drogowa - 120. Do drugiej grupy najczęściej wskazywanych uciążliwości zalicza się między innymi spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych - 99 oraz miejsca, gdzie grupuje się młodzież zagrożona demoralizacją - 30.
Policjanci sprawdzili wszystkie sygnały, do tej pory potwierdzono 610, natomiast pozostałe 506 zgłoszeń nie potwierdziło się.
Wprowadzone w minionym roku zmiany w aplikacji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa ułatwiły sposób i formę zgłaszania niebezpieczeństw. Podczas nanoszenia zgłoszenia mamy teraz możliwość dopisania, oprócz daty i godziny zdarzenia, również pory dnia oraz dnia tygodnia. Mamy także możliwość dodania krótkiego komentarza oraz dołączenia nawet 3 plików, o maksymalnej wielkości 5 MB. Wprowadzona w tym zakresie modyfikacja ułatwi też policjantom weryfikację zgłoszenia.
W okresie letnim 2017 roku do aplikacji dodano nowe statusy - „potwierdzone wyeliminowane” oraz „żart lub pomyłka. Dzięki modyfikacji, w przypadku potwierdzenia zagrożenia użytkownik wie, czy naniesione przez niego zagrożenie zostało wyeliminowane i w jaki sposób zakończone.
Każde naniesione na mapę zagrożenie wywołuje odpowiednią reakcję Policji. Funkcjonariusze sprawdzają i monitorują miejsca, które zostały naniesione na Krajową Mapę Zagrożeń. Najlepszą modyfikacją, która ułatwiła pracę policjantom i wyeliminowała nieporozumienia jest możliwość dodawania opisu. Dzięki temu, wiemy o jakie zagrożenie chodzi. Szczególnie dotyczy kategorii niewłaściwej infrastruktury drogowej.
Dzięki mapie niejeden kierowca został przyłapany na przekraczaniu dozwolonej prędkości. Tak samo było z kierowcami, którzy parkowali w miejscu zabronionym. W kilku przypadkach została zmieniona infrastruktura drogowa przez zarządców dróg. Wprowadzono inną organizację ruchu, znaki czy elementy oddzielające chodnik od drogi tak, aby kierowcy nie mogli już tam zaparkować. Także miłośnicy spożywania alkoholu pod chmurką zostali przyłapani na gorącym uczynku.
Przypominamy, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby wezwania pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997. Zawsze też, jeżeli chcemy bezpośrednio porozmawiać z policjantem o bezpieczeństwie w naszej okolicy, możemy skontaktować się z dzielnicowym rejonu. Dużym ułatwieniem kontaktu z dzielnicowym jest aplikacja mobilna „Moja Komenda”, gdzie znajdziemy wszystkie niezbędne dane dotyczące najbliższej jednostki policji czy dzielnicowego interesującego nas rejonu.