Wiadomości

Utraciłeś dokumenty? Zastrzeż je w banku!

Data publikacji 25.08.2020

Kradzież albo zgubienie dowodu osobistego, prawa jazdy, paszportu czy innego dokumentu tożsamości to bardzo poważny problem, mogący doprowadzić do szeregu trudnych do wyjaśnienia sytuacji z wykorzystaniem naszych danych do celów przestępczych. Aby dowiedzieć jak można się przed tym ochronić zachęcamy do zapoznania się z zawartymi na tej stronie informacjami.

                                         Co robić w przypadku utraty dokumentów?

                                                

 

UTRACONE DOKUMENTY NALEŻY NAJPIERW ZASTRZEC W BANKU - to kilkanascie tysięcy placówek w całym kraju (w wielu z nich nie trzeba nawet mieć konta bankowego). Poniżej przedstawiamy kolejne kroki, które należy wykonać:

  1. Zastrzeżenie w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE - w swoim banku lub w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami.
  2. Powiadomienie Policji - w przypadku, jeżeli dokumenty utracono w wyniku kradzieży.
  3. Zawiadomienie najbliższego organu gminy lub placówki konsularnej i wyrobienie nowego dokumentu - informacje dotyczące konieczności zawiadomienia organu gminy o utracie dokumentu, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
  4. W przypakdu utraty karty bankomatowej NIE ZWLEKAJ!!! Natychmiast należy ją zastrzec w banku, który ją wydał. Obecnie karty bankomatowe umożliwiają płatność zbliżeniową, a co za tym idzie złodziej nie musi znać nr PIN do karty, aby dokonywać za jej pomocą płatności. Jeśli nie pamiętasz numeru telefonu do swojego banku kartę możesz zastrzec dzwoniąc do Związeku Banków Polskich: + 48 828 828 828. Kartę też  można zastrzec na stronie internetowej www.zastrzegam.pl

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie zwiazenej z zastrzeganiem utraconych dokumentów.

 

 

 

 

 

 

Powrót na górę strony