Wiadomości

Uwaga na niskie temperatury!

Data publikacji 24.02.2018

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje, że nadchodzące dni będą wyjątkowo chłodne. IMGW prognozuje wydanie ostrzeżeń pierwszego stopnia. Takie ostrzeżenie oznacza, że pozostawanie długo na mrozie stwarzać może realne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

Według prognoz temperatura może spadać nawet poniżej -20 stopni Celsjusza. Najchłodniej ma być w nocy z niedzieli na poniedziałek . Taki stan rzeczy ma się utrzymywać przez kilka dni.  Na weekend IMGW prognozuje ostrzeżenia przed silnym mrozem dla aż dziesięciu województw, w tym  śląskiego. Według stopniowania alert pierwszego stopnia oznacza „warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia”. IMGW zaleca ostrożność, śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Wczoraj 4 osoby zmarły z powodu wychłodzenia organizmu. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina o zasadach bezpieczeństwa w trakcie tak srogich mrozów, jakie czekają nas w najbliższym czasie. RCB oraz Policja apeluje, aby informować o osobach, które mogą potrzebować pomocy. Pamiętajmy także, że nie należy „rozgrzewać się” alkoholem.

Jest bardzo ważne, aby pamiętać przede wszystkim też o tym, że drgawki czy niekontrolowanie własnego ciała to nie zawsze objaw bycia pod wpływem alkoholu. Wychłodzenie powoduje nieustanne trzęsienie się ciała, ponieważ organizm wytwarza drgawki, by ogrzać narządy wewnętrzne. Po około godzinie temperatura ciała dochodzi do 35 stopni, co przez medycynę jest już nazywane płytką hipotermią. Wtedy człowiek przestaje myśleć logicznie i traci zdolność koncentracji. Gdy temperatura ciała spada poniżej 32 stopni Celsjusza organizm wpada w głęboką hipotermię. Krew gęstnieje, narządy przestają funkcjonować, może pojawić się bezwiedne oddawanie moczu. Serce przestaje prawidłowo pracować, pojawiają się omamy i halucynacje – później utrata świadomości i śmierć. Pamiętajmy o tym, gdy będziemy widzieć kogoś, kto potrzebuje pomocy.

Apelujemy o nie lekceważenie niskich temperatur ! Prosimy o zwracanie uwagi na przypadkowo napotkane osoby, które mogą stać się ofiarami niskich temperatur - zwłaszcza dzieci, osoby starsze. Nie bądźmy obojętni na widok osób pijanych czy bezdomnych. Pamiętajmy o osobach mieszkających samotnie. Wielokrotnie od naszej wrażliwości i chęci niesienia pomocy zależy ich życie. O każdej niepokojącej sytuacji informujmy służby ratownicze.

Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112 lub 997 lub 999, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.

Dzięki takim działaniom bezpieczeństwo tych osób jest dużo większe. Wskazanie miejsca, gdzie taka osoba przebywa dużo pomaga.  Warto przy tym skorzystać z  Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To aplikacja, która posiada zakładkę „Bezdomność”. Tam też warto sygnalizować o miejscach przebywania bezdomnych. Nie bądźmy obojętni. Reagujmy!

Powrót na górę strony