Profilaktycznie o dopalaczach i narkotykach
Jak działają narkotyki i dopalacze? Jak rozpoznać osobę, która je zażywa? Co się dzieje po zażyciu środków odurzających i psychotropowych? O tym wszystkim rozmawiał z młodzieżą profilaktyk z cieszyńskiej komendy asp.szt. Tomasz Pszczółka z uczniami oraz ich opiekunami w Szkole Podstawowej w Cieszynie.
Policjanci z Cieszyna na co dzień wykonują wiele czynności w celu zwalczania przestępczości narkotykowej. Oprócz ścigania osób, które rozpowszechniają lub posiadają środki odurzające prowadzą także spotkania profilaktyczne z młodzieżą oraz dorosłymi.
W ostatnim czasie profilaktyk z cieszyńskiej komendy rozmawiał na temat zagrożeń związanych z zażywaniem środków odurzających z rodzicami oraz uczniami cieszyńskich szkół. Wczoraj spotkał się z uczniami i ich opiekunami Szkoły Podstawowej nr 5.
Podczas spotkania z dorosłymi asp.szt. Tomasz Pszczółka mówił przede wszystkim o tym w jaki sposób można uchronić dzieci oraz młodzież przed uzależnieniami. Wskazywał jakie rzeczy mogą świadczyć o kontakcie dziecka z narkotykami. Jednocześnie informował opiekunów, jak postępować w przypadku ujawnienia zakazanych substancji u swojego dziecka. Wskazał także do jakich instytucji w takich sytuacjach mogą się zwrócić o pomoc. W ramach kampanii „Narkotyki i dopalacze zabijają”, której hasło brzmi „Szkoda Ciebie na takie patoklimaty” policjant rozmawiał o zagrożeniach zdrowotnych, konsekwencjach prawnych oraz o skutkach społecznych, wynikających z zażywania środków psychoaktywnych i uzależnień. Informował słuchaczy o tym że narkotyki i dopalacze są trucizną i każde ich zażycie wiąże się z poważnym ryzykiem dla zdrowia, a nawet życia.Jednocześnie apelował, by stanowczo odmawiali, gdy ktoś będzie ich namawiał do zażycia tych środków. A także by w trosce o bezpieczeństwo bliskich i przyjaciół, nie pozwalali im przyjmować substancji, których pochodzenia i składu nie znają. Ponieważ nigdy nie wiemy, jak organizm ludzki zachowa się po zażyciu nawet najmniejszej dawki takiej substancji chemicznej.