"Bezpieczny przejazd - szlaban na ryzyko!"
Cieszyńscy policjanci wspólnie ze Strażą Ochrony Kolei włączyli się do działań Polskich Linii Kolejowych „Bezpieczny przejazd-szlaban na ryzyko”. Ich celem jest kontrola w rejonie przejazdów kolejowych oraz informowanie i edukacja uczestników ruchu o zagrożeniach, jakie czyhają na przejazdach kolejowych oraz na tzw. dzikich przejściach.
W czasie działań zorganizowanych przez Polskie Linie Kolejowe, policjanci wraz z funkcjonariuszami SOK i pracownikami kolei, uświadamiali turystą oraz mieszkańcom Ustronia zagrożenia wynikające z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach kolejowych oraz na tzw. dzikich przejściach. Funkcjonariusze apelowali do kierowców i pieszych o to, aby nie próbowali obejść zamkniętych lub dopiero zamykających się rogatek, licząc na to, że zdążą przedostać się na drugą stronę przed nadjeżdżającym pociągiem.
Działania cieszyńskich policjantów prowadzone są cyklicznie. Ich celem jest utrwalenie użytkownikom dróg m.in. nawyku zatrzymywania się przed każdym przejazdem i przechodzenia przez tory w miejscach do tego przeznaczonych, a co za tym idzie zwiększenie bezpieczeństwa. Jak bardzo potrzebne są to działania, pokazała ostatnia akcja policjantów, funkcjonariuszy SOK i pracowników Polskich Linii Kolejowych. W rejonie przejazdu kolejowo-drogowego przy ul. Grażyńskiego w Ustroniu Zdroju.
Funkcjonariusze SOK i policjanci przypominają:
Kierujący pojazdem obowiązany jest:
- zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd zachować szczególną ostrożność;
- przed wjechaniem na tory upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona;
- prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd;
- w razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.
Kierującemu pojazdem zabrania się:
- objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
- wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
- wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
- omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.
PAMIĘTAJ!
W zderzeniu z pociągiem człowiek i samochód nie mają żadnych szans... zatem SZLABAN NA RYZYKO!