Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem
Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, który w tym roku potrwa od 17 do 21 lutego, to kolejna edycja akcji koordynowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Związana jest ona z ustanowieniem dnia 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw.
Dzisiaj rozpoczyna się Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. W związku z akcją w wielu miejscach w całej Polsce będzie można uzyskać bezpłatną poradę prawną. Przedsięwzięcie to w tym roku potrwa od 17 do 21 lutego i jest kolejną edycją akcji koordynowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Poza Policją włączają się w nią sądy, prokuratury, prawnicze samorządy zawodowe oraz liczne organizacje pozarządowe. Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem związany jest z ustanowieniem 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw. Stało się tak na mocy ustawy z 2003 r., która wskazała na konieczność stałego monitorowania sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz podejmowania działań na rzecz poprawy ich położenia. Obchody Tygodnia mają zwrócić uwagę na potrzeby tych osób oraz przynieść im skuteczną pomoc.
W ramach tej akcji wymienione instytucje uruchomiają punkty bezpłatnej pomocy prawnej. Fachowych porad udzielą m.in. prokuratorzy, adwokaci, radcowie prawni, referendarze,policjanci, asystenci sędziów, aplikanci, psycholodzy czy kuratorzy sądowi. W akcję włączył się również Sąd Rejonowy w Cieszynie oraz Komenda Powiatowa Policji w Cieszynie- żeby otrzymać fachową pomoc prawną wystarczy zgłosić się do budynku komendy w godzinach 9.00- 15.00. Każdy chętny zostanie skierowany do osoby dyżurującej. Można też bezpośrednio umówić się telefonicznie ze swoim dzielnicowym- pełne dane kontaktowe znajdziecie Państwo w aplikacji Moja Komenda ( Android , iOS) lub na stronie KPP Cieszyn- Twój dzielnicowy. Poniżej wykaz oraz informacja o organizacjach, które w 2019 roku świadczą pomoc finansowaną z Funduszu Sprawiedliwości – Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.