Wiadomości

Komendant z wizytą po drugiej stronie Olzy

Data publikacji 29.02.2020

Komendant Powiatowy Policji w Cieszynie mł. insp. Jacek Stelmach odpowiadając na zaproszenie policjantów z Czeskiego Cieszyna, odwiedził nową siedzibę mundurowych po drugiej stronie Olzy. Spotkanie było okazją do rozmowy na temat kontynuowania i rozwijania dalszej współpracy między jednostkami.

Komendant został zaproszony na spotkanie przez szefa policji Czeskiego Cieszyna npor. Mgr. Tomáša Skalkę w ramach współpracy z czeską policją. W spotkaniu wziął również udział plk. Ing. Bc. Miloš Pollak, Dyrektor Departamentu Terytorialnego Policji z Karwiny.
Wizyta była okazją do zaprezentowania przez stronę czeską nowej siedziby policjantów z Czeskiego Cieszyna. To okazały, nowoczesny, w pełni funkcjonalny budynek, w którym siedzibę mają także funkcjonariusze Straży Pożarnej oraz Straży Miejskiej naszych sąsiadów zza Olzy.
Mundurowi w trakcie krótkiego spotkania rozmawiali na temat współpracy między jednostkami, wspólnych patroli polsko-czeskich w rejonie granicy oraz problemów przestępczości przygranicznej dotyczącej głównie włamań i kradzieży. Część spotkania poświęcona była również  problematyce narkotyków i dopalaczy. Komendanci podkreślili, że ważna jest dalsza praca związana z informowaniem o tym, że zarówno w Polsce, jak i w Czechach narkotyki są nielegalne. Ważnym jest wskazywanie przez obie strony faktu, że przemyt narkotyków jest przestępstwem po obu stronach Olzy.  Jedyna różnica polega na tym, że w Czechach prawo określa małą ilość narkotyków, do której to  granicy trzymanie ich jest wykroczeniem, zagrożone karą grzywny nawet do 10000 koron czeskich . Przechowywanie narkotyków w ilości większej niż mała karane jest więzieniem. W obydwu wypadkach obcokrajowcy dodatkowo mogą być ukarani wydaleniem i zakazem pobytu.
Warto podkreślić ,że współpraca przedstawicieli policji czeskiej i polskiej po obu stronach Olzy od wielu lat układa się bardzo dobrze. Policjanci są zapraszani na spotkania, uroczystości jak również na szkolenia, które umacniają współpracę jak również pozwalają lepiej zwalczać przestępczość w rejonie granicznym. Jednostki stale ze sobą współpracują poprzez wspólny Punkt Kontaktowy. 

Powrót na górę strony