Wiadomości

Jak zapobiec kradzieży roweru ?

Data publikacji 12.05.2020

Słabo zabezpieczony rower złodziej może ukraść w kilka sekund. Nie ma 100% zabezpieczenia przed kradzieżą. Można jedynie zminimalizować ryzyko jej wystąpienia. Rowery są kradzione z przeróżnych miejsc: z ulicy, z balkonu, z piwnicy, ze schowka na korytarzu. Możemy jednak w znaczny sposób utrudnić „pracę” złodziejowi przestrzegając kilku podstawowych zasad.

Na samym początku zaznaczyć trzeba, że poza podstawowymi środkami bezpieczeństwa, o których piszemy poniżej , w pierwszej kolejności warto skorzystać z zaproszenia Straży Miejskiej w Cieszynie i rower oznakować.

A jak? Straż Miejska w Cieszynie rozpoczęła coroczną akcję znakowania rowerów metodą syntetycznego DNA. Ze względu na ograniczenia związane z epidemią wywołaną zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 nie są to jednak tradycyjne działania, które polegały, tak jak w latach ubiegłych, na spotkaniach z rowerzystami np. na cieszyńskim Rynku. W czasie pandemii znakowane rowerów odbywa się na terenie komendy SM przy ul. Limanowskiego 7, w specjalnie przygotowanym do tego miejscu. Aby oznakować swój rower należy w pierwszej kolejności zadzwonić do dyżurnego komendy i ustalić dogodny dla obu stron termin. Dopiero po rozmowie ustala się termin dla właściciela roweru do jego oznakowania. Oprócz wskazanych niżej wymagań właściciel roweru musi posiadać maseczkę lub materiał zasłaniający usta i nos oraz rękawiczki jednorazowe. Rower przeznaczony do oznakowania musi być czysty.

Jakie są wymagania ?

• ukończone 18 lat i zamieszkanie na terenie powiatu cieszyńskiego (dokument potwierdzający tożsamość),

• faktura/rachunek za zakup roweru lub oświadczenie informujące, że jest się właścicielem roweru,

• zgoda na oznakowanie roweru i przetwarzanie danych osobowych w związku ze znakowaniem roweru,

• przepisowo wyposażony rower.

Przypominamy o obowiązkowym wyposażeniu roweru:

• z przodu - co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej,

• z tyłu - co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej,

• co najmniej jeden sprawnie działający hamulec,

• dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy.

A jakie zasady pomogą nam lepiej zadbać o bezpieczeństwo naszego jednośladu? Pamiętajmy, żeby:

1. zostawiać rower w widocznym miejscu – rower pozostawiony w miejscu widocznym dla wielu osób nie będzie „łatwym łupem” dla złodzieja, ponadto w przypadku kradzieży prawdopodobieństwo, że ktoś zapamięta sprawcę jest znacznie większe.

2. pamiętać o stosowaniu zabezpieczeń– należy stosować tzw. zapięcia do rowerów bez względu na czas na jaki pozostawiany jest rower. Nawet najprostsze zabezpieczenie to dodatkowy czas jaki musi poświęcić złodziej. Zwiększa to jednak prawdopodobieństwo zauważenia go przez inne osoby. Zawsze przypinaj rower do przytwierdzonego, nieruchomego obiektu, np. stojaka przytwierdzonego do ziemi.

3. zachować kartę gwarancyjną lub spisać numer ramy – każdy rower posiada swój numer fabryczny ramy. W przypadku kradzieży roweru numer ten wprowadzany jest do systemu informacyjnego. W razie odnalezienia lub kontroli takiego jednośladu w dowolnym miejscu na terenie kraju – możliwe jest natychmiastowe ustalenie jego właściciela i odzyskanie jednośladu.

4. sfotografować rower – w przypadku kradzieży zdjęcia przekaż policji. Rozpowszechnienie w Internecie zwiększa szanse na odnalezienie roweru.

Stuprocentowe zabezpieczenie roweru przed kradzieżą niestety nie istnieje. Doświadczenie pokazuje jednak, że ryzyko kradzieży można w znacznym stopniu ograniczyć. Właściciele rowerów bardzo często pozostawiają je tylko „na minutkę” i w żaden sposób nie zabezpieczone.

Pamiętajmy, że stosowanie powyższych zasad nie daje gwarancji, że nasz rower nie zostanie ukradziony, jednakże znacznie minimalizuje takie ryzyko. W przypadku, gdy rower będzie oznakowany, łatwiej też będzie zidentyfikować go w przypadku kontroli lub odnalezienia.

Powrót na górę strony