Wiadomości

Seniorze! Chroń siebie i swoje oszczędności

Data publikacji 20.05.2020

Bardzo często seniorzy padają ofiarą złodziei i oszustów. Nie bądźmy obojętni i ostrzeżmy naszych krewnych i sąsiadów, że do ich drzwi mogą zapukać złodzieje, podszywający się pod pracowników przedsiębiorstw czy sprzedawców usług. Niektórzy mogą do nich telefonować i podszywać się pod członków rodziny lub policjantów. Wyłudzają pieniądze, które często stanowią oszczędności ich życia.

 

Oszuści wymyślają różne sposoby, aby okraść starsze osoby. Często wykorzystują dobre serce i zaufanie oraz chęć nawiązania kontaktu z innymi osobami przez samotnie zamieszkujących seniorów. Przestępcy działają za pomocą różnorodnych metod. Bardzo często pukają do drzwi, podszywając się pod pracowników różnych przedsiębiorstw, poczty, ZUS-u, służby zdrowia, z prośbą o wodę, o jedzenie lub oferując sprzedaż artykułów przemysłowych. Gdy zostaną wpuszczeni do mieszkania, zazwyczaj wychodzą ze wszystkimi oszczędnościami jego właściciela. Nigdy nie działają w pojedynkę. Jedna osoba zajmuje seniora rozmową, inna plądruje dom. Lokator o tym, że utracił oszczędności życia dowiaduje się po pewnym czasie. Z reguły nie potrafi podać rysopisu czy innych danych istotnych dla ustalenia sprawców.

Przypominamy, żeby nigdy nie działać pod presją czasu. Zawsze kierujmy się ograniczonym zaufaniem. Oszuści wciąż modyfikują swoje metody, by wyłudzić od nas pieniądze, bądź dane wrażliwe. Cennym łupem, oprócz gotówki i biżuterii, może być nasza tożsamość np. numer dowodu osobistego i PESEL oraz loginy i hasła do bankowości elektronicznej. Musimy je chronić, gdyż takie dane mogą umożliwić przelanie pieniędzy na konto przestępcy lub zaciągnięcie na nas kredytów.
 

Pamiętajmy!


Nie informujmy nikogo telefonicznie ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie.

Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.

Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje.

Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie.

Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

Apelujemy o rozwagę i ostrozność.


 

Apelujemy również do taksówkarzy i innych przewoźników, aby zwracali uwagę na seniorów, którzy w pośpiechu udają się do banku.
Prosimy pracowników banku o zwracanie uwagi na osoby starsze, które wypłacają z konta wszystkie pieniądze lub chcą zaciągnąć kredyt.
Czasami zwykła rozmowa z potencjalną ofiarą oszustwa może uchronić ją przed utratą dorobku życia.

 

 
Powrót na górę strony