Wiadomości

Odblaski dla pieszych - za darmo!

Data publikacji 25.11.2020

Cieszyńscy policjanci ruchu drogowego wspólnie z radiem Radiem Bielsko rozdawali wczoraj po raz kolejny elementy odblaskowe dla pieszych i rowerzystów. W akcję włączyła się również Burmistrz Miasta Strumienia Anna Grygierek oraz przedstawiciele sołectwa Ochab. Wszystko po to, aby poprawić bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Szybko zapadający zmrok pogarsza warunki panujące na drodze i może sprzyjać zdarzeniom drogowym z udziałem pieszych i rowerzystów. Nawet niewielki odblask sprawi, że będą oni lepiej widoczni.

Wczoraj (24.11.2020)  już po raz kolejny cieszyńscy policjanci rozdawali pieszym elementy odblaskowe. Akcja prowadzona była wspólnie z Radiem Bielsko, które bardzo aktywnie włączyło się w poprawę bezpieczeństwa pieszych na terenie powiatu cieszyńskiego. W Strumieniu do akcji włączyli się strażacy oraz  ratownicy medyczni. Odblaski osobiście wręczała również Burmistrz Miasta Anna Grygierek

Zaznaczyć trzeba, że taki profilaktyczny patrol policji połączony z radiowcami pojawił się tym razem w Strumieniu , Chybiu oraz Ochabach. Wszystko po to aby zarówno tym młodszym jak i starszym mieszkańcom przekazać elementy odblaskowe i zachęcić do ich noszenia, szczególnie w zimowo wieczornej aurze. Funkcjonariusze wyjaśniali osobom, którym przekazywali odblaski, że dzięki nim staną się bardziej widoczni dla kierujących. W trakcie przejścia przez przejście dla pieszych kierujący będzie mógł zobaczyć ich dużo wcześniej.
Przypominali, że po zmroku pieszy, który ma na sobie ciemne ubranie i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast pieszy, mająca na sobie „odblaski”, staje się widoczna nawet z odległości ponad 150 metrów. Wspomniane dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Ma to szczególnie znaczenie jesienią i zimą, kiedy wcześnie zapada zmrok i warunki atmosferyczne ulegają pogorszeniu, a piesi na drogach stają się słabo widoczni. Prawdopodobieństwo ich potrącenia przez nadjeżdżający pojazd wzrasta wtedy wielokrotnie.

Pamiętajmy, że gwałtownie pogarszające się warunki drogowe oraz szybko zapadający zmrok wymagają od wszystkich uczestników ruchu wzmożonej uwagi i koncentracji. Niezwykle istotna jest świadomość zagrożeń, jakie mogą spotkać nas na drodze. Dlatego tak ważnym jest żeby piesi i rowerzyści byli widoczni na drodze.

Cieszyńscy policjanci przez cały rok prowadzą na drogach działania mające na celu poprawę ich bezpieczeństwa. Funkcjonariusze każdego dnia kontrolują miejsca zagrożone, w tym przejścia dla pieszych. Temu służą również prowadzone działania profilaktyczne, które upowszechniają modę na odblaski.

Akcja będzie kontynuowana- za niedługo spotkamy się z Wami w Ustroniu i Goleszowie. Słuchajcie Radia Bielsko i śledźcie informacje na stronie cieszyńskiej Komendy. Do zobaczenia!

Powrót na górę strony