Wiadomości

Czujny dzielnicowy

Data publikacji 09.09.2022

Dzielnicowi z Cieszyna zatrzymali trzech złodziei sklepowych bezpośrednio po dokonaniu przez nich kradzieży w sklepach na terenie miasta. Młodszy aspirant Łukasz Gruszczyk podczas obchodu zauważył jednego z nich stojącego przed sklepem „na czatach”. Wspólnie z młodszym aspirantem Markiem Folkiem chwilę później zatrzymali dwóch kolejnych sprawców kradzieży. Odzyskany towar został przekazany niczego nieświadomej obsłudze sklepów.

Dzielnicowy z Cieszyna, młodszy aspirant Łukasz Gruszczyk, w trakcie obchodu dzielnicy zauważył znanego mu wcześniejszych interwencji mężczyznę, który stał przed jednym ze sklepów na terenie miasta. Policjant postanowił z nim porozmawiać, przeczuwając, że może on próbować dokonać kradzieży. Doświadczenie mundurowego go nie zawiodło. W trakcie rozmowy z 28-latkiem dzielnicowy skontrolował jego bagaż, w którym ujawnił butelki markowego alkoholu oraz inne artykuły sklepowe, których pochodzenia kontrolowany nie potrafił wyjaśnić. Policjant podczas kontroli zorientował się, że 28-latek stoi „na czatach” i oczekuje na wyjście ze sklepu swoich „kolegów po fachu”. Mundurowemu natychmiast wsparcia udzielił drugi dzielnicowy, młodszy aspirant Marek Folek. Wspólnie zatrzymali wychodzących ze sklepu dwóch mężczyzn, 27-latka z Cieszyna i 31-letniego mieszkańca Kozakowic. W trakcie kontroli ujawnili przy nich przedmioty, które chwilę wcześniej ukradli. Towar został zatrzymany i przekazany niczego nieświadomej obsłudze sklepu. Dzielnicowi ustalili również, z którego sklepu, zatrzymany jako pierwszy 28-latek, ukradł towar. Po przeglądnięciu monitoringu sklepowego policjanci potwierdzili, że mężczyźni wspólnie dokonali wcześniej kradzieży towaru. Tak w jak w poprzednim wypadku, towar ostatecznie w stanie nienaruszonym wrócił do sprzedaży. Teraz za swoje postępowanie odpowiedzą przed sądem. Przypominamy, że za kradzież mienia grozi kara ograniczenia wolności, kara aresztu oraz wysoka grzywna, oraz że zgodnie z art. 12 Kodeksu Karnego dwa lub więcej czynów – z góry zaplanowanych i podjętych w krótkich odstępach czasu – traktuje się jako jeden czyn zabroniony. Gdy informacje o wykroczeniach z art. 119 k.w. trafią do policyjnego systemu, wówczas będzie można je sumować i uznać za jedno przestępstwo opisane w art. 278 k.k. Przykładowo, zamiast traktować dwie kradzieże o wartości np. 450 zł jako dwa odrębne wykroczenia, będzie można zakwalifikować je jako kradzież o wartości 900 zł popełnioną w warunkach czynu ciągłego. Wówczas sprawcy ponoszą odpowiedzialność z art. 278 Kodeksu Karnego, za co grozi im do 5 lat pozbawienia wolności.

Młodszy aspirant Łukasz Gruszczyk jest dzielnicowym rejonu nr 8- jego rejon służbowy obejmuje osiedle Piastowskie, Pastwiska oraz Kalembice. W kwietniu tego roku, w drodze konkursu, został wybrany przez Starostę Cieszyńskiego Mieczysława Szczurka, najlepszym dzielnicowym powiatu . Dzięki dobremu rozpoznaniu rejonu służbowego wielokrotnie zatrzymywał przestępców na tak zwanym „gorącym uczynku”, jak choćby sprawców rozboju, do którego doszło w Cieszynie 13 marca (informowaliśmy o tym w artykule „Tymczasowy areszt dla sprawców rozboju w Cieszynie”), czy też osobę podejrzewaną o przestępstwo kradzieży na kwotę blisko 2000 zł w dniu 19 marca.
Młodszy aspirant Marek Folek jest dzielnicowym rejonu nr 3, który obejmuje osiedle Bobrek, Krasną oraz Gułdowy. Dzielnicowym jest od marca 2022 r. Wcześniej pełnił służbę w patrolu interwencyjnym, wielokrotnie zatrzymując sprawców przestępstw i wykroczeń. Wspólnie z kolegą z patrolu, nie wahając się ani chwil, uratował życie mężczyzny, który wpadł do rzeki, o czym informowaliśmy w artykule „Policjanci z Cieszyna uratowali życie mężczyźnie”

Powrót na górę strony