Wiadomości

„Bezpieczna Odległość — Bezpieczna Droga”

Data publikacji 14.11.2022

„Bezpieczna Odległość — Bezpieczna Droga” - to akcja, którą funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego cieszyńskiej komendy prowadzili w minionym tygodniu na drogach powiatu cieszyńskiego. Policjanci na drodze ekspresowej S-52 sprawdzali, czy kierowcy stosują się do nowych przepisów i zachowują bezpieczne odległości.

1 czerwca 2021 roku weszły w życie nowe przepisy, które jasno określają, jaki ma być minimalny odstęp od poprzedzającego pojazdu, podczas poruszania się autostradą lub drogą ekspresową. Wyrażony jest w metrach i określa się, jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Najprościej można to zobrazować w ten sposób, że jeśli jedziemy z prędkością 100 km/h, zachowujemy odległość co najmniej 50 m od poprzedzającego pojazdu. Przy 120 km/h minimalny odstęp to 60 metrów, a przy 140 km/h – 70 metrów itd. Przepisu nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania. Zgodnie z nowym taryfikatorem mandatów 2022 za niezachowanie przez kierującego pojazdem wymaganego odstępu za poprzedzającym pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową grozi mandat od 300 do 500 zł.
Wprowadzone zmiany mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zachowanie bezpiecznej odległości może nas uchronić przed różnego rodzaju niebezpiecznymi sytuacjami na drodze. W celu poprawy bezpieczeństwa na drogach naszego powiatu policjanci ruchu drogowego, na drodze ekspresowej S-52, w wybranych dniach minionego tygodnia, prowadzili działania pn. „Bezpieczna Odległość — Bezpieczna Droga”. Wyposażeni w mierniki prędkości TruCAM z odblokowanym trybem DBC (Distance Between Cars- odległość między pojazdami) , sprawdzali, czy kierowcy stosują się do nowych przepisów i czy zachowują prawidłowy odstęp pomiędzy pojazdami.
Podczas prowadzonych działań policjanci ujawnili 22 wykroczeń. Na kierujących pojazdami nałożyli 18 mandatów, a 3 kierowców pouczyli. W jednym przypadku o winie kierującego będzie rozstrzygał sąd.

grafika-jazda na zderzaku, informacje ujete w tekście

Powrót na górę strony