Wiadomości

Akcja "Trzeźwy poranek"

Data publikacji 17.11.2022

Policjanci cieszyńskiej drogówki, prewencji oraz zespołu profilaktyki społecznej prowadzili akcję „Trzeźwy Powiat”. Wczoraj, od wczesnego poranku, podczas działań mundurowi nie tylko sprawdzali trzeźwość kierujących, ale rozmawiali z nimi na temat bezpieczeństwa. Na koniec kontroli wręczali ulotki i gadżety sfinansowane przez MOPS w Cieszynie w ramach gminnych programów profilaktyki.

Działania „Trzeźwość” prowadzane są cyklicznie na drogach miasta i powiatu cieszyńskiego. Ich głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa na drogach m.in. poprzez eliminowanie pijanych kierowców, którzy są zagrożeniem nie tylko dla swojego życia i zdrowia, ale także dla innych uczestników ruchu drogowego.
W związku z prowadzoną akcją, na terenie naszego powiatu zostały zorganizowane liczne posterunki kontrolne. Policjanci przebadali na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu kilkudziesięciu kierujących.
Mundurowi w trakcie działań, w Cieszynie na ul. Karola Hławiczki, zatrzymali 36-latka, który kierował osobowym fordem pod wpływem alkoholu. Wynik badania wskazał, że miał blisko pół promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Za popełniony czyn mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy. Sprawa trafiła do sądu. Policjanci zatrzymali również trzech nietrzeźwych rowerzystów- podczas kontroli trzeźwości w Zaborzu na ul. Cieszyńskiej wpadł 41-latek, który jechał „po angielsku” lewą stroną jezdni. Mężczyzna "wydmuchał" blisko 2 promile. Policjanci w tym wypadku skierowali wniosek o ukaranie do sądu. Dwóch kolejnych cyklistów zostało zatrzymanych w Chybiu, na ul. Wyzwolenia. Najpierw 50-latek, a później 53-letni mężczyzna – mieli po 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Obaj zakończyli swoją jazdę jednośladami wracając do domu z mandatem 2500 złotych.
Cykliści często zapominają, że alkohol i rower to nie jest dobre połączenie. Osoby prowadzące rower pod wpływem alkoholu lub też w stanie nietrzeźwości, stanowią szczególne zagrożenie na drodze. Rower to nie tylko beztroska przyjemność. W konfrontacji z poruszającymi się prawidłowo uczestnikami ruchu drogowego rowerzysta może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń.
Reagujmy, jeśli widzimy pijanego kierowcę albo rowerzystę! Nie pozwólmy takiej osobie kontynuować dalszej jazdy. O takim fakcie można powiadomić najbliższą jednostkę Policji-również anonimowo, dzwoniąc pod numer 112.
Rowerzysto! Pamiętaj, że jesteś tak samo odpowiedzialny za bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego jak pieszy i kierujący samochodami.
Przypominamy, że od 1 stycznia bieżącego roku obowiązują zmiany w taryfikatorze za wybrane wykroczenia w ruchu drogowym. Osoba, która prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż mechaniczny w stanie nietrzeźwości podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych. Gdy w takiej sytuacji rowerzysta znajduje się w stanie po użyciu alkoholu, to grozi mu kara aresztu albo grzywny w wysokości nie niższej niż 1000 złotych. Stanowią o tym art. 87 § 1a i 87 § 2 Kodeksu wykroczeń. W razie popełnienia któregoś z tych wykroczeń sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdu innego niż mechaniczny. To, jaki sąd wyda wyrok, zależy oczywiście od konkretnej sytuacji, w jakiej doszło do zatrzymania.
Nie wsiadajmy za kierownicę pod wpływem alkoholu. Ryzykujemy nie tylko swoje życie, ale też życie innych użytkowników ruchu i naszych bliskich, którzy jadą z nami samochodem.

Powrót na górę strony