Wiadomości

Przypominamy- ograniczenie dla kierujących pojazdami o DMC ponad 20 t na DW 938

Data publikacji 06.03.2023

Przypominamy, że już od 1 marca na DW 938 obowiązuje zakaz ruchu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej ponad 20 t. Pojazdy takie nie mogą poruszać się tą drogą na całej jej długości w godzinach od 7.00 do 9.00 i od 14.00 do 16.00. Za nieprzestrzeganie tego zakazu grozi grzywna 500 zł oraz 3 punkty karne.

Pod skrótem DMC kryje się maksymalna masa, jaką mogą mieć poszczególne typy pojazdów, które poruszają się po drogach. Jest to więc masa pojazdu, a następnie wszystko, co można do niej dodać jako obciążenie zgodnie z wartościami w homologacji- krótko mówiąc to nie tylko waga samego pojazdu, ale również jego pasażerów oraz ładunku. W Polsce definiuje to rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 31.12.2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (z późniejszymi zmianami).
Wprowadzenie zmian na tym odcinku drogi jest reakcją na postulaty mieszkańców i władz gmin Pawłowice i Hażlacha oraz władz miast Cieszyna i Strumienia. Przedstawiciele samorządów w imieniu mieszkańców apelowali o ograniczenia w ruchu dla ciężkich pojazdów, których kierowcy traktowali DW 938 jako alternatywną drogę po wprowadzeniu opłat drogowych na „wiślance”, czyli DK 81. Policjanci objęli to miejsce nadzorem i bacznie będą się przyglądać kierującym, czy przestrzegają wprowadzone ograniczenia. Od momentu obowiązywania zakazu mundurowi ukarali blisko pięćdziesięciu kierujących. Przypominamy, że zgodnie z taryfikatorem za to wykroczenie grozi grzywna 500 oraz 3 punkty karne.

Powrót na górę strony