Wiadomości

Zawsze pamiętajmy o bezpieczeństwie! Tragiczny bilans piątku w powiecie cieszyńskim

Data publikacji 13.11.2023

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie wyjaśniają okoliczności tragicznego zdarzenia drogowego, do którego doszło w piątkowy wieczór w Istebnej. W wypadku zginął 71-letni kierowca audi. Droga w miejscu zdarzenia była zablokowana blisko 6 godzin. W związku z innymi zdarzeniami zablokowane były również główne drogi w Cieszynie i „wiślanka” w Harbutowicach. Po raz kolejny raz apelujemy do kierowców, aby szczególnie teraz, kiedy warunki pogodowe mogą być zmienne, zachowali czujność i rozwagę na drodze. Czasem wystarczy tylko chwila, aby znaleźć się w trudnej sytuacji. Wybierając się nawet w krótką podróż, należy jechać ostrożnie i dostosować prędkość do warunków ruchu.

Miniony piątek ( 10 listopada) był dniem, w którym na terenie powiatu cieszyńskiego w krótkich odstępach czasu doszło do trzech, bardzo poważnych, zdarzeń drogowych. W sumie od godziny 11 mundurowi byli wzywani do 11 zdarzeń, w tym do dwóch wypadków- w Cieszynie i Istebnej. W tym drugim niestety zginął jeden z uczestników zdarzenia. Policjanci w ten dzień zatrzymali czterech nietrzeźwych kierujących- trzech z nich w związku ze zdarzeniami drogowymi. Na drogach warunki były bardzo niekorzystne- padał deszcz, było ślisko, a widoczność była ograniczona.
Do pierwszego wypadku doszło po godzinie 14 w Cieszynie na ulicy Katowickiej (Droga Wojewódzka DW938). Kierujący audi 21-latek na prawoskrętnym łuku drogi z nieustalonych przyczyn zjechał na przeciwległy pas ruchu i czołowo zderzył się z fiatem. 45-latek, który kierował fiatem, został przewieziony do szpitala. Droga w miejscu zdarzenia była zablokowana w obu kierunkach. Pomimo że wyznaczone były objazdy, to utrudnienia te doprowadziły do wielu zatorów na drodze. Ostatecznie droga została odblokowana chwilę po godzinie 17. Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi.
Niespełna kilkanaście minut po 18 policjanci zostali wezwani do kolejnego wypadku. Tym razem do Istebnej, gdzie na drodze DW 943 w kierunku Jasnowic zderzyły się dwa samochody osobowe- subaru oraz audi. I w tym wypadku przebieg zdarzenia był podobny jak w Cieszynie. Kierujący Subaru 33-latek z nieustalonych przyczyn zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z audi, którym kierował 71-letni mężczyzna. Niestety finał tego wypadku był tragiczny-kierujący audi zginął na miejscu zdarzenia. 35-letni pasażerka audi i 8-latek, który podróżował Subaru, zostali przewiezieni do szpitala. Droga była całkowicie zablokowana przez blisko 6 godzin. Na miejscu policjanci, pod nadzorem prokuratora, wykonywali czynności związane m.in. z oględzinami miejsca zdarzenia.
Jeszcze przed godziną 19 policjanci zostali wezwani do kolejnego, bardzo groźnego zdarzenia. W rejonie węzła drogowego w Harbutowicach zderzyły się dwa pojazdy. Droga Krajowa 81, czyli „wiślanka”, w kierunku Skoczowa ( Katowic) była całkowicie zablokowana. Policjanci kierowali na objazdy. Mundurowi ustalili, że kierujący fordem nieprawidłowo zmieniał pas ruchu i doprowadził do zderzenia z volkswagenem. Jedna osoba została przewieziona do szpitala. W tym wypadku, na całe szczęście, zakończyło się tym, że zdarzenie to finalnie zostało zakwalifikowane jako kolizja, a sprawca ukarany mandatem.

Przypominamy wszystkim kierującym „oczywistą oczywistość” - zachowanie szczególnej ostrożności i dostosowanie prędkości do warunków pogodowych i związanych z ruchem na drodze to podstawa bezpieczeństwa każdego. Każdy musi zadbać o swoje bezpieczeństwo. Podczas jazdy nie można zapominać o zagrożeniach, jakie mogą spotkać na swojej drodze. Świadomość o niebezpiecznych sytuacjach może uchronić przed tragedią. Przede wszystkim należy pamiętać, że jazda po śliskiej, czy nierównej nawierzchni to nie wiąże się z ryzykiem. Nigdy nie wiadomo, jak zachowa się pojazd po gwałtownym hamowaniu czy najechaniu na dziurę, śliski kamień przykryty liśćmi, czy jakąkolwiek inną przeszkodę. Zawsze należy dostosować swoją jazdę do panujących warunków pogodowych. Kierowanie to nie zabawa, to ogromna odpowiedzialność za bezpieczeństwo oraz życie i zdrowie każdego z nas!

Powrót na górę strony