Wiadomości

Działania "Bezpieczny pieszy"

Data publikacji 27.03.2024

Cieszyńscy policjanci przeprowadzili działania „Kontrola drogowa – Pieszy” ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Podczas akcji mundurowi wykorzystywali ruchome stanowisko dowodzenia (RSD), czyli specjalny pojazd rejestrujący wykroczenia popełnianie przez kierujących i pieszych.

Policjanci podejmują szereg działań mających na celu ograniczenia oraz, w miarę możliwości, wyeliminowania zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Wczoraj patrole ruchu drogowego uczestniczyły w działaniach „Pieszy", których celem było zapobieganie zdarzeniom drogowym z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Mundurowi przyglądali się zachowaniom kierowców na przejściach dla pieszych w naszym regionie.
Cieszyńscy stróże prawa byli wspierani przez policjantów z KWP w Katowicach, którzy obsługiwali specjalny pojazd rejestrujący wykroczenia tzw. ruchome stanowisko dowodzenia (RSD).  Samochód wyposażony jest m.in. w obrotowe kamery, anteny i monitory. Pojazd ma też własne zasilanie oraz urządzenia do nagrywania oraz sprzęt połączony z internetem. W powiecie cieszyńskim pojazd ustawiony był na ulicach, gdzie najczęściej dochodzi do zdarzeń z udziałem pieszych.
Załoga RSD rejestrowała wykroczenia popełniane przez uczestników ruchu. Następnie informacje ze stanowiska przekazywane były do znajdujących się w pobliżu patroli. Te z kolei zatrzymywały kierowców naruszających prawo.

Podczas kilkugodzinnych działań, odnotowano łącznie 14 wykroczeń. Wszystkie naruszenia zostały popełnione przez kierowców. Łącznie mundurowi ukarali mandatami 11 kierowców, w dwóch przypadkach poprzestali na pouczeniu, natomiast jedno z ujawnionych wykroczeń swój finał będzie miało w sądzie.

Powrót na górę strony