Wiadomości

Policjanci odzyskali po pościgu samochód pochodzący z kradzieży

Data publikacji 03.04.2024

Odrobina szczęścia połączona z doskonałą pamięcią oraz kojarzeniem faktów, ale przede wszystkim zaangażowaniem policjanta w czasie wolnym od służby przyczyniło się do odzyskania pojazdu pochodzącego z kradzieży. "Wywiadowca", wspólnie z patrolem interwencyjnym doprowadził do zatrzymania sprawcy przestępstwa. 32-latek nie zatrzymał się do kontroli i próbując uciec policjantom, doprowadził do kolizji. Okazało się również, że nie miał uprawnień do kierowania.

Policjant cieszyńskiego Zespołu Wywiadowców Wydziału Prewencji jadąc ulicami Cieszyna, w czasie wolnym od służby zauważył osobowego volkswagena, którego kierowca miał problemy z opanowaniem samochodu. Zwrócił uwagę nie tylko na zachowanie kierowcy, ale również na prowadzony przez niego pojazd. Mundurowy skojarzył, że kilka dni wcześniej pojazd ten był skradziony na terenie Czech i jest poszukiwany przez tamtejszą Policję.

Z uwagi na swoje podejrzenia natychmiast skontaktował się z dyżurnym cieszyńskiej komendy, który od razu skierował wsparcie umundurowanego patrolu poruszającego się oznakowanym radiowozem. Zgłaszający interwencję policjant był w stałym kontakcie z dyżurnym i na bieżąco informował o zachowaniu kierowcy volkswagena oraz trasie jego przejazdu. Patrolowcy kilka chwil później podjęli próbę zatrzymania podejrzanego. 32-latek zignorował polecenie funkcjonariuszy, dających mu wyraźne sygnały świetlne oraz dźwiękowe do zatrzymania. Na ich widok podjął próbę ucieczki. Mundurowi natychmiast ruszyli w pościg. Kierowca uciekającego volkswagena podczas ucieczki łamał liczne przepisy ruchu drogowego. Pościg za nim miał swój finał w Goleszowie, kiedy to 32-latek wypadł z drogi i uderzył w ogrodzenie posesji. Policjanci natychmiast go zatrzymali i obezwładnili.

Zachowanie kierowcy świadczyło o tym, że najprawdopodobniej jest pod wpływem środków odurzających, co wstępnie potwierdzili policjanci i sam uciekinier, dlatego też została pobrana od niego krew do dalszych badań.
Sprawdzenie danych kierowcy wskazało kolejne powody jego ucieczki. 32-latek nie posiadał w ogóle uprawnień do kierowania samochodem, a samochód był poszukiwany przez czeską Policję, jako kradziony. Stróże prawa zabezpieczyli pojazd, który zostanie wkrótce przekazany właścicielowi.
Zatrzymany mężczyzna, po nocy spędzonej w policyjnym areszcie, usłyszał zarzut związany z niezatrzymaniem do kontroli drogowej. Co więcej, w przypadku uzyskania pozytywnego wyniku na obecność narkotyków w organizmie, mężczyzna usłyszy kolejny zarzut dotyczący prowadzenia pojazdu pod wpływem środków odurzających. Za liczne wykroczenia w ruchu drogowym grozi mu grzywna nawet do 30 tysięcy złotych. Z kolei za popełnione przestępstwa może on trafić do więzienia nawet na 5 lat.

Należy zauważyć, że nie po raz pierwszy zaangażowanie cieszyńskich policjantów, determinacja oraz chęć niesienia pomocy innym, daje potwierdzenie słowom, które na co dzień przyświecają ich służbie - „Pomagamy i chronimy”- każdego dnia, wszędzie, czy to w mundurze, czy też „na wolnym”.

Powrót na górę strony