Wiadomości

Ostrzegamy przed oszustwem związanym z fałszywymi ofertami pracy

Data publikacji 16.05.2024

Cyberprzestępcy nieustannie próbują wyłudzać pieniądze i szukają różnych sposobów, aby nieuczciwie się wzbogacić. Jedną z najnowszych metod jest oszustwo internetowe zawierające fałszywe ogłoszenia o atrakcyjną i dobrze płatną pracę. Celem przestępców jest oczywiście wyłudzenie pieniędzy, a nawet przejęcie kontroli do bankowości internetowej i „wyczyszczenie konta”. Kolejny raz apelujemy, aby nie stracić zdrowego rozsądku, nie dać się nabrać na fałszywe oferty i nie stracić pieniędzy.

O tym, jak łatwo stracić ciężko zarobione pieniądze niestety przekonali się mieszkańcy naszego powiatu którzy skorzystali z oferty pracy umieszczonej w internecie. 44-latek z Cieszyna stracił ponad 25 tysięcy złotych, a 22-letnia mieszkanka gminy Strumień 24 tysiące złotych. Jak do tego doszło ?

Nowe oszustwo polega na umieszczeniu w internecie przez przestępców atrakcyjnej oferty pracy, bądź też rozsyłaniu wiadomości SMS-owych zawierających taką ofertę. Cyberprzestępcy w ogłoszeniu oferują prostą, zdalną pracę, zajmującą jedynie kilkadziesiąt minut dziennie, a przynoszącą nieproporcjonalnie wysokie zarobki. W tym celu odbiorca wiadomości ma skontaktować się z rekruterem za pośrednictwem aplikacji WhatsApp i postępować zgodnie z dalszymi instrukcjami…

Co „mówią” instrukcje i konsultanci? Pobierz aplikację, przelej pieniądze, kup kryptowaluty…Policjanci mówią: UWAŻAJ! TO OSZUSTWO!

W rzeczywistości celem oszustów jest otrzymanie przelewu, a w dalszej kolejności uzyskanie dostępu do bankowości internetowej za pośrednictwem zainstalowanych przez pokrzywdzonych aplikacji, co pozwoli na wyprowadzenie z konta osoby pokrzywdzonej wszystkich zgromadzonych tam pieniędzy.
Warunkiem otrzymania pracy ma być wykonanie stosownej opłaty, zwykle w kryptowalutach. Podczas „rekrutacji” możemy być również proszeni o klikanie w otrzymane linki. To prosta droga do przejęcia przez cyberoszustów kontroli nad naszą bankowością internetową i pozbawieniu nas wszystkich ciężko zarobionych, zgromadzonych na koncie środków…

Apelujemy o ostrożność i zdrowy rozsądek. Wyjątkowo atrakcyjna oferta pracy, oferowana w wiadomości SMS-owej czy mailowej, najczęściej jest oszustwem.

Jak się chronić przed fałszywymi wiadomościami?
• Nie otwieraj wiadomości e-mail lub wiadomości tekstowych (m.in. przez SMS, WhatsApp) od nieznanych nadawców, osób, których nie znasz.
• Nie klikaj w przesłane do Ciebie linki i nie otwieraj załączników, jeśli nie wiesz, co się w nich znajduje.
• Uważaj na żądania poufnych informacji: oszuści często proszą o podanie hasła, numery kart kredytowych czy dane bankowe. Nie podawaj takich informacji przez e-mail lub wiadomości tekstowe.
•Jeśli korzystasz z poczty elektronicznej, mediów społecznościowych i bankowości elektronicznej – włącz weryfikację dwuetapową na swoich kontach online. Zrób to wszędzie, gdzie jest taka możliwość. To dodatkowa warstwa bezpieczeństwa, która utrudnia dostęp oszustom.
• Stosuj silne, długie i bezpieczne hasła. Pamiętaj, aby Twoja hasła nie zawierały informacji o Tobie ani Twoich bliskich. Do każdej usługi internetowej stosuj inne hasło.
• Zachowaj ostrożność w mediach społecznościowych. Bądź rozważny podczas przyjmowania zaproszeń od nieznanych osób na platformach społecznościowych. Unikaj udostępniania poufnych informacji publicznie na swoim profilu.
• Regularnie aktualizuj system operacyjny, przeglądarki internetowe i oprogramowanie antywirusowe, aby być chronionym przed lukami bezpieczeństwa.
• Nie lekceważ komunikatów i alertów bezpieczeństwa, jakie wyświetlają się podczas korzystania z sieci.

Powrót na górę strony