Wiadomości

Zatrzymanie kierowcy z narkotykami to efekt wspólnego patrolu dzielnicowego i komendanta

Data publikacji 14.06.2024

Dzielnicowy wspólnie z Zastępcą Komendanta Komisariatu Policji w Strumieniu zatrzymali kierowcę, który nie dość, że posiadał przy sobie narkotyki, to w dodatku prowadził samochód dostawczy będąc pod ich wpływem. 48-latek trafił do policyjnej izby zatrzymań. Usłyszał już zarzuty. Grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności, wysoka grzywna, utrata prawa jazdy oraz zakaz prowadzenia pojazdów.

Dzielnicowy Komisariatu Policji w Strumieniu mł.asp. Przemysław Gruszczyk oraz Zastępca Komendanta tamtejszej jednostki asp.szt. Jakub Sokoliński interweniowali wczoraj wobec 48-letniego kierowcy dostawczego peugeota. Mężczyzna wykonując swoje zawodowe obowiązki, sprawiał wrażenie pijanego, nielogicznie się wypowiadał, a w dodatku nie potrafił utrzymać równowagi. Policjanci sprawdzili jego stan trzeźwości, jednak alkomat nie wykazał, aby kierowca był pod wpływem alkoholu. Ten wynik jednoznacznie wskazał policjantom, że 48-latek jest najprawdopodobniej pod wpływem narkotyków. Badanie narkotesterem potwierdziło podejrzenia komendanta i dzielnicowego - okazało się, że mężczyzna kierował samochodem pod wpływem amfetaminy. Kierowca został zatrzymany. Podczas przeszukania policjanci ujawnili przy nim amfetaminę i marihuanę.
Mieszkaniec Chrzanowa po nocy spędzonej w policyjnym areszcie, usłyszał zarzuty związane z przestępstwem kierowania samochodem pod wpływem środków odurzających oraz posiadaniem narkotyków. Przestępstwa te są zagrożone kara pozbawienia wolności do 3 lat.

Przypominamy, że według polskiego prawa jazda pod wpływem substancjach psychoaktywnych jest przestępstwem i traktowana jest tak jak jazda pod wpływem alkoholu. Objawy zażycia narkotyków mogą znacząco różnić się od tych po spożyciu alkoholu.
Kierowca po zażyciu narkotyków jest zagrożeniem dla każdego uczestnika ruchu drogowego bowiem zachowania, reakcje takiej osoby mogą przyjmować skrajne granice. Z kolei po innych narkotykach np. opioidach, kierowcy nie mają skłonności do brawurowej jazdy. Spowolniona reakcja i problemy z koncentracją mogą być bardzo niebezpieczne na drodze. 

Pamiętajmy, że każda ilość narkotyków, czy alkoholu obniża koncentrację, zmiesza szybkość reakcji oraz powoduje błędną ocenę odległości i prędkości. Kierowca pod wpływem tych środków jest zagrożeniem dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego. Jeżeli wiesz, że ktoś kieruje samochód pod wpływem tych środków powiadom Policję na numer alarmowy 112! Nie reagujesz-akceptujesz!
 

Powrót na górę strony