Wiadomości

Planujesz wczasy? Uważaj na fałszywe oferty wynajmu miejsc noclegowych

Data publikacji 16.06.2024

Niejednokrotnie, również w powiecie cieszyńskim, zdarzało się, że osoby skuszone „atrakcyjnymi ofertami”, przelewały swoje oszczędności na konta oszustów. W efekcie zaplanowany i opłacony wypoczynek na miejscu zamieniał się w koszmar. Bo okazywało się, że ośrodek wczasowy albo nie istnieje, albo należy do kogoś innego, z kim transakcja nie została zawarta. Apelujemy- nie śpieszcie się, zweryfikujcie, dokładnie przyjrzyjcie się ofercie.

Aby uniknąć takich sytuacji pamiętajmy – zanim zdecydujemy się przelać pieniądze na wskazane konto, albo przekazać je do ręki, zweryfikujmy ogłoszenie i właściciela obiektu. Większe kwatery i pensjonaty są z reguły wpisywane do rejestru Urzędu Miasta. Można tam zadzwonić i zapytać, czy takie obiekty rzeczywiście istnieją.

Co powinno wzbudzić nasze podejrzenia?

- cena za wynajem – zbyt niska za nieruchomość położoną w atrakcyjnej okolicy, powinna dać nam do myślenia,

- brak strony internetowej obiektu – oszuści zazwyczaj nie podają strony internetowej, na której można byłoby znaleźć szersze informacje o konkretnym obiekcie,

- brak numeru stacjonarnego – oszuści często podają tylko i wyłącznie numer telefonu komórkowego,

- atrakcyjna lokalizacja, adres, który nie istnieje – zawsze sprawdźmy wskazany adres na mapach dostępnych w internecie,

- komentarze – przed wyborem kwatery warto przeczytać internetowe komentarze na jej temat.

Jeśli już wybierzemy konkretną ofertę i wpłacimy zaliczkę, zachowajmy dowód wpłaty oraz historię korespondencji. To może pomóc w ustaleniu sprawcy gdyby okazało się, że oferta jest oszustwem.

Powrót na górę strony