Wiadomości

Oszust interetowy zatrzymany przez policjantów ze Strumienia

Data publikacji 17.06.2024

Policjanci z Komisariatu Policji w Strumieniu zakończyli postępowanie w sprawie licznych oszustw na jednym z portali aukcyjnych. Śledczy skierowali w tej sprawie akt oskarżenia przeciwko 26-letniemu mieszkańcowi Jaworza, którego dane ustalili w związku z prowadzonym dochodzeniem. Mężczyzna usłyszał łącznie 25 zarzutów oszustw internetowych. Za przestępstwo oszustwa grozi kara nawet do 8 lat więzienia.

Sprawa miała swój początek w lipcu ubiegłego roku. Policjanci otrzymali zawiadomienie dotyczące licznych oszustw, które powiązane było z kontem użytkownika na portalu aukcyjnym. Policjanci ze Strumienia wszczęli w tej sprawie dochodzenie i przy współpracy pracowników działu bezpieczeństwa jednego z czołowych portali aukcyjnych podjęli działania mające na celu ustalenie sprawcy przestępstw. Oszust oferował do sprzedaży różne przedmioty, głównie niskiej wartości, licząc na to, że pokrzywdzeni nie będą zgłaszać tych oszustw policjantom. I tak też się działo.

26-latek założył konto na inne niż swoje dane i w ciągu dwóch tygodni, od końca maja do 13 czerwca 2023 roku zdążył oszukać 25 osób, na łączną kwotę prawie trzech tysięcy złotych. Policjanci podczas dochodzenia w tej sprawie wykorzystali elementy informatyki śledczej, zbierali materiał dowodowy oraz dotarli do wszystkich pokrzywdzonych. Zaangażowanie, wnikliwość i odpowiednia taktyka związana z walką z cyberprzestępczością, finalnie doprowadziła policjantów do ustalenia danych i miejsca zamieszkania sprawcy tych oszustw. Okazał się nim 26-letni mieszkaniec Jaworza (pow. bielski).

Prowadzący sprawę policjanci zawnioskowali do Prokuratury Rejonowej w Cieszynie o wydanie nakazu zatrzymania, gdzie prokurator przychylił się do wniosku. Podejrzany o przestępstwa mężczyzna został zatrzymany w swoim domu. Był całkowicie zaskoczony wizytą policjantów z Komisariatu Policji w Strumieniu w miejscu zamieszkania. 26-latek był przekonany, że jego działalność jest całkiem anonimowa i nie zostanie wykryta.

Wnikliwość i zaangażowanie policjantów prowadzących postępowanie pozwoliła na zgromadzenie materiału, który udowodnił 26-latkowi popełnienie 25 oszustw internetowych, za co grozi mu kara nawet do 8 lat więzienia.

Powrót na górę strony