Wiadomości

Młodszy aspirant Rafał Górczyński najlepszym dzielnicowym powiatu cieszyńskiego

Data publikacji 19.06.2024

Po raz kolejny, jak każdego roku, miał miejsce konkurs, który miał na celu wybór najlepszego dzielnicowego naszego powiatu. Konkurs dotyczył osiągnięć i aktywności służbowej dzielnicowych za 2023 rok. Najlepszym spośród nich został wybrany mł. asp. Rafał Górczyński, który na co dzień pełni służbę w Komisariacie Policji w Zebrzydowicach- wyróżnienie oraz nagrodę zwycięzcy wręczyła Starosta Cieszyński Janina Żagan.

Zazwyczaj nie bierze udziału w spektakularnych akcjach policjantów kryminalnych czy ruchu drogowego, ale wykonuje codzienną, żmudną pracę, której efektem ma być wzrost poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców danego rejonu.

Powinien doskonale znać swoją dzielnicę, jej mieszkańców i ich problemy. Często jest pierwszą osobą, do której zgłaszają się jego „podopieczni” ze swoimi problemami. DZIELNICOWY – bo o nim mowa -jest nazywany „policjantem pierwszego kontaktu”. Czy znasz dzielnicowego? Czy masz do niego zaufanie? Czy uważasz, że jest przyjazny i pomocny? To pytania, które były i są w konkursie równie ważne jak wiedza, jaką powinien posiadać najlepszy dzielnicowy powiatu.

Praca dzielnicowego ma szczególny charakter. Dzielnicowy,w ramach swych obowiązków dba nie tylko o bezpieczeństwo mieszkańców, ale utrzymując z nimi stały kontakt, niejednokrotnie pomaga w rozwiązywaniu codziennych problemów. Zwiększenie poczucia bezpieczeństwa społecznego, ograniczenie przestępczości i zjawisk patologii społecznej, budowa wzajemnego zaufania i więzi społecznych w ramach danej społeczności-to oczekiwania związane z jego pracą.

Każdego roku Starosta Cieszyński doceniając znaczenie i prestiż służby dzielnicowego , przekazuje nagrodę dla najlepszego dzielnicowego w powiecie, wybieranego w drodze konkursu. W tym roku tytuł ten wywalczył młodszy aspirant Rafał Górczyński. Podczas wczorajszej sesji Rady Powiatu gratulacje i nagrodę pieniężną dla najlepszego dzielnicowego roku 2023 wręczyła osobiście Starosta Cieszyński Janina Żagan. Gratulacje zwycięzcy złożył obecny na uroczystości Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Cieszynie nadkomisarz Przemysław Żurat. Do gratulacji przyłączyli się radni powiatowi na czele z Przewodniczącym Rady Powiatu.

Młodszy aspirant Rafał Górczyński jest policjantem od ponad dziesięciu lat. Jego rejon służbowy obejmuje Kaczyce i Kończyce Wielkie. Z wykształcenia jest ratownikiem medycznym, zdobył również tytuł magistra zarządzania bezpieczeństwem. Jego hobby to głównie piłka nożna- był zawodnikiem lokalnych klubów sportowych. Obecnie, w czasie wolnym od służby, sędziuje zawody tej dyscypliny sportu.

Powrót na górę strony