Wiadomości

Świetliści Cykliści

Data publikacji 04.07.2024

Policjanci Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej przy wsparciu Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej oraz Komendy Powiatowej Policji w Żywcu i Cieszynie przygotowali akcję „Świetliści Cykliści”. Ma ona na celu poprawę bezpieczeństwa rowerzystów. Serdecznie zapraszamy na inaugurację, która odbędzie się już jutro, 3 lipca, w Bielsku-Białej na Bulwarach Straceńskich przy ul. Górskiej.

Wakacje już trwają, w związku z czym chętniej zamieniamy samochód na rower. Korzystając z uroków natury, poruszając się po różnych drogach, musimy przypomnieć sobie, jak ważną rolę odgrywa oświetlenie rowerów oraz jaki ma wpływ na nasze bezpieczeństwo. Dzięki prawidłowemu oświetleniu, jesteśmy w stanie zapobiec wielu dramatycznym sytuacjom.

Od początku roku na drogach województwa śląskiego doszło do 141 wypadków z udziałem rowerzystów, w wyniku których 5 osób poniosło śmierć, a 134 zostały ranne. To właśnie w celu ograniczenia liczby ofiar poruszających się rowerem, powstała akcja „Świetliści Cykliści”, której inauguracja ruszy już 3 lipca br. w Bielsku-Białej na Bulwarach Straceńskich przy ul. Górskiej w godzinach 12:00-13:00, a następnie 5 lipca w Żywcu na ul. Jana Pawła II 45 w godzinach 11:00-12:00 i 9 lipca w godzinach 11:00-12:00 w Ustroniu przy ul. Sportowej i Grażyńskiego. Podczas akcji policyjne patrole, w towarzystwie przedstawicieli Caritas, będą wyposażały przejeżdżających rowerzystów w oświetlenie rowerowe.

Na najpoważniejsze skutki zdarzeń drogowych narażeni są właśnie niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, stanowiący dużą grupę użytkowników dróg, w tym rowerzyści. Przestrzeganie przepisów, koncentracja, obserwacja drogi i bycie widocznym - to czynniki, które istotnie wpływają na bezpieczeństwo rowerzystów.

 "Plakat akcji Świetliści cykliści"

Powrót na górę strony