Odłóż telefon i żyj!
Dziś rano, 14 października, Komendant Powiatowy Policji w Cieszynie inspektor Arkadiusz Bloch wspólnie z Zastępcą Burmistrza Miasta Cieszyna Krzysztofem Kaszturą zainaugurowali akcję pod hasłem „Odłóż telefon i żyj!”. Powodem podjęcia takich działań jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa wśród pieszych uczestników ruchu drogowego.
Dziś rano, 14 października, Komendant Powiatowy Policji w Cieszynie inspektor Arkadiusz Bloch wspólnie z Zastępcą Burmistrza Miasta Cieszyna Krzysztofem Kaszturą zainaugurowali akcję pod hasłem „Odłóż telefon i żyj!”. Powodem podjęcia takich działań są zdarzenia z udziałem pieszych uczestników ruchu drogowego. Wielu z tych zdarzeń można by było uniknąć, gdyby pieszy przechodząc przez jezdnię lub torowisko zachował szczególną ostrożność, upewniając się, że przejście jest bezpieczne. Niestety, często zaabsorbowani różnymi sprawami, w tym również swoimi telefonami komórkowymi piesi, nie zwracają uwagi na otaczających ich świat i tracą życie pod kołami samochodów. A wystarczy tak niewiele - po prostu odłożyć telefon i żyć!
Wydarzenia miało swój początek w rejonie cieszyńskiej galerii handlowej przy Rondzie Księstwa Cieszyńskiego. Komendant wspólnie z Zastępcą Burmistrza namalowali na przejściach dla pieszych pierwsze napisy, które mają skłaniać pieszych do tego, by podczas spaceru odłożyli swoje telefony na chwilę do kieszeni i rozejrzeli się, czy rejon drogi przejścia jest bezpieczny. Akcja ma skłonić przede wszystkim do zadbania o swoje bezpieczeństwo, a co za tym idzie, zwiększyć świadomość uczestników ruchu w najważniejszym aspekcie- największym gwarantem naszego bezpieczeństwa jesteśmy my sami i nasze zachowanie na drodze.
„Odłóż telefon i żyj!” - tego rodzaju napisy pojawią się w wielu miejscach Cieszyna w rejonie przejść dla pieszych. Realizowane wspólnie z cieszyńskim magistratem działania mają na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych i zmniejszenie ilości zdarzeń z ich udziałem. W tym roku na terenie miasta doszło do sześciu zdarzeń z udziałem pieszych, zginęła jedna osoba.
Pamiętajmy, że stosując dobre praktyki tak proste w zastosowaniu, jak odłożenie telefonu przed przejściem przez jezdnię w celu upewnienia się, że nic nie nadjeżdża, czy założenie chociaż niewielkiego elementu odblaskowego, by być lepiej widocznym, naprawdę może uratować nam życie!