Profilaktyka

Akcja "Trzeźwy poranek"

Policjanci cieszyńskiej drogówki, prewencji oraz zespołu profilaktyki społecznej prowadzili akcję „Trzeźwy Powiat”. Wczoraj, od wczesnego poranku, podczas działań mundurowi nie tylko sprawdzali trzeźwość kierujących, ale rozmawiali z nimi na temat bezpieczeństwa. Na koniec kontroli wręczali ulotki i gadżety sfinansowane przez MOPS w Cieszynie w ramach gminnych programów profilaktyki.

Działania „Trzeźwość” prowadzane są cyklicznie na drogach miasta i powiatu cieszyńskiego. Ich głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa na drogach m.in. poprzez eliminowanie pijanych kierowców, którzy są zagrożeniem nie tylko dla swojego życia i zdrowia, ale także dla innych uczestników ruchu drogowego.
W związku z prowadzoną akcją, na terenie naszego powiatu zostały zorganizowane liczne posterunki kontrolne. Policjanci przebadali na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu kilkudziesięciu kierujących.
Mundurowi w trakcie działań, w Cieszynie na ul. Karola Hławiczki, zatrzymali 36-latka, który kierował osobowym fordem pod wpływem alkoholu. Wynik badania wskazał, że miał blisko pół promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Za popełniony czyn mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy. Sprawa trafiła do sądu. Policjanci zatrzymali również trzech nietrzeźwych rowerzystów- podczas kontroli trzeźwości w Zaborzu na ul. Cieszyńskiej wpadł 41-latek, który jechał „po angielsku” lewą stroną jezdni. Mężczyzna "wydmuchał" blisko 2 promile. Policjanci w tym wypadku skierowali wniosek o ukaranie do sądu. Dwóch kolejnych cyklistów zostało zatrzymanych w Chybiu, na ul. Wyzwolenia. Najpierw 50-latek, a później 53-letni mężczyzna – mieli po 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Obaj zakończyli swoją jazdę jednośladami wracając do domu z mandatem 2500 złotych.
Cykliści często zapominają, że alkohol i rower to nie jest dobre połączenie. Osoby prowadzące rower pod wpływem alkoholu lub też w stanie nietrzeźwości, stanowią szczególne zagrożenie na drodze. Rower to nie tylko beztroska przyjemność. W konfrontacji z poruszającymi się prawidłowo uczestnikami ruchu drogowego rowerzysta może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń.
Reagujmy, jeśli widzimy pijanego kierowcę albo rowerzystę! Nie pozwólmy takiej osobie kontynuować dalszej jazdy. O takim fakcie można powiadomić najbliższą jednostkę Policji-również anonimowo, dzwoniąc pod numer 112.
Rowerzysto! Pamiętaj, że jesteś tak samo odpowiedzialny za bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego jak pieszy i kierujący samochodami.
Przypominamy, że od 1 stycznia bieżącego roku obowiązują zmiany w taryfikatorze za wybrane wykroczenia w ruchu drogowym. Osoba, która prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż mechaniczny w stanie nietrzeźwości podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych. Gdy w takiej sytuacji rowerzysta znajduje się w stanie po użyciu alkoholu, to grozi mu kara aresztu albo grzywny w wysokości nie niższej niż 1000 złotych. Stanowią o tym art. 87 § 1a i 87 § 2 Kodeksu wykroczeń. W razie popełnienia któregoś z tych wykroczeń sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdu innego niż mechaniczny. To, jaki sąd wyda wyrok, zależy oczywiście od konkretnej sytuacji, w jakiej doszło do zatrzymania.
Nie wsiadajmy za kierownicę pod wpływem alkoholu. Ryzykujemy nie tylko swoje życie, ale też życie innych użytkowników ruchu i naszych bliskich, którzy jadą z nami samochodem.

  • grafika-dzień, pochmurno, policjant przy aucie od strony kierowcy wręcza kierującemu gadżety akcji
  • grafika-dzień, pochmurno, policjant przy aucie od strony kierowcy wręcza kierującemu gadżety akcji
  • grafika- gadżety akcji
  • grafika- gadżety akcji
Powrót na górę strony