2011 Rok Pieszego

Czeski film

Do cieszyńskiej komendy przyjechała czeska ekipa dziennikarzy z oddziału telewizyjnego w Ostrawie. Redaktor realizujący reportaż przyglądał się pracy policjantów na rzecz bezpieczeństwa pieszych. To, co dla nas jest codziennością w doborze metod działań

Do cieszyńskiej komendy przyjechała czeska ekipa dziennikarzy z oddziału telewizyjnego w Ostrawie. Redaktor realizujący reportaż przyglądał się pracy policjantów na rzecz bezpieczeństwa pieszych. To, co dla nas jest codziennością w doborze metod działań prewencyjnych, dla naszych sasiadów zza Olzy jest nietypowe i niespotykane w ich kraju. Nagrany materiał został wyemitowany w dwóch językach po obu stronach granicy w telewizji polskiej i czeskiej. 

Grupa czeskich dziennikarzy przyjechała realizować materiał do programu "Hranice dokořán – Rozmówki polsko‐czeskie". Interesowało ich w jaki sposób policjanci zapewniają bezpieczeństwo pieszym w rejonie przygranicznym, w Cieszynie i na śląsku. Przyglądali się także akcji "Rok pieszego" i efektom tych działań. Policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach pytali o założenia i efekty kampanii w całym województwie. Z kolei Zastępca Naczelnika cieszyńskiej drogówki asp.sztab. Ireneusz Korzonek, w skrócie przedstawił  indywidualne i nowatorskie metody docierania do świadomości uczestników ruchu drogowego. Oprócz zaproszenia do udziału w kampanii znanych osobistości ze śląska cieszyńskiego takich jak Adam Małysz czy Kajetan Kajetanowicz, najbardziej zaciekawili dziennikarzy księża, którzy również mają swój czynny udział w akcji. Miejscowy proboszcz ks. Karol Mozor z parafii Św. Nepomeucena w Pogwizdowie, od wielu lat zaangażowany na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podczas mszy czy katechezy zachęca mieszkańców do noszenia odblasków. Tłumaczy, że naruszenie przepisów o bezpieczeństwie jest także grzechem. To, co dla nas jest codziennością w doborze metod działań prewencyjnych, dla naszych sasiadów zza Olzy jest nietypowe i niespotykane w ich kraju. Najważniejsze w tym jest, że te działania od kilku lat przynoszą wymierne efekty. Nagrany materiał został wyemitowany w dwóch językach po obu stronach granicy w telewizji czeskiej CT24 i w telewizji polskiej (TVP 3 i TV Polonia). Dzięki uprzejmości czeskiej telewizji możemy zobaczyć fragment nagranego materiału.
Zobacz także: Kazanie wygłosił policjant

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony