2021 Rok pieszego

Policjanci promowali bezpieczne zachowania na drodze i przypominali o zmianie przepisów

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie w trakcie długiego weekendu prowadzili działania promujące nowe przepisy i rozmawiali z kierującymi samochodami oraz pieszymi. Głównym celem tego przedsięwzięcia było propagowanie bezpiecznych zachowań na drodze i zwrócenie uwagi na zmianę przepisów w ruchu drogowym. Uczestnicy spotkań otrzymali od policjantów odblaski.

1 czerwca bieżącego roku to kolejna, ważna data dla wszystkich uczestników ruchu drogowego poruszających się po polskich drogach. Od tego dnia obowiązują nowe przepisy wprowadzone za sprawą już drugiej w tym roku nowelizacji ustawy prawo o ruchu drogowym.

Policjanci ciągle przypominają i objaśniają, co dokładnie zmieniło się w przepisach, jednak nie wszyscy użytkownicy dróg stosują się do nowych przepisów. Dlatego  mundurowi z drogówki promowali i niezmiennie będą propagowali bezpieczne zachowania na drodze.

Motywem przewodnim prowadzonych przez weekend działań  było przede wszystkim zwrócenie uwagi kierujących oraz pieszych na nowe, obowiązujące od 1 czerwca 2021 roku przepisy w ruchu drogowym. Nowe przepisy wprowadziły między innymi to, że:

  • pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem (nie dotyczy tramwaju) już przy wchodzeniu na przejście dla pieszych,
  • zabrania się pieszemu korzystania z telefonu lub innych urządzeń elektronicznych w sposób, który może ograniczać możliwość obserwacji sytuacji na jezdni podczas wchodzenia i przechodzenia przez przejście dla pieszych lub jezdnię,
  • na drogach ekspresowych i autostradach kierujący jest zobowiązany do utrzymywania minimalnej odległości od poprzedzającego pojazdu obliczonej w metrach jako połowy wartości prędkości, z jaką się porusza (np. przy prędkości 120 km/h musi to być co najmniej 60 m),
  • w obszarze zabudowanym przez całą dobę obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, chyba że znaki drogowe stanowią inaczej.

Pamiętajmy, że respektowanie nowych regulacji prawnych będzie weryfikowane przez policjantów pełniących służbę na drogach naszego powiatu. Nieznajomość przepisów nie zwalnia nas z konieczności stosowania się do nich, dlatego warto już teraz skrupulatnie zapoznać się ze wszystkimi zmianami.

Apelujemy do wszystkich osób o rozwagę i rozsądek na drogach, o kulturę i życzliwość wobec innych uczestników ruchu drogowego. Pamiętajmy, że nie jesteśmy sami na drodze. Często to my decydujemy o wielu czynnikach w trakcie jazdy. Bądźmy ostrożni i uważni na drodze. Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa.

  • grafika- dzień, jezdnia, chodnik, policjant rozmawia z dwójką ludzi, wkazuje na znak
  • grafika- dzień, jezdnia, chodnik, policjant rozmawia z dwójką ludzi, wkazuje na znak
  • grafika-policjant rozmawia z kobieta prowadzącą rower, po prawej stronie radiowóz policji
  • dzień, chodnik, policjantka rozmawia z rowerzystką-kobieta stoi obok roweru
Powrót na górę strony