2021 Rok pieszego

Bezpieczeństwo Młodych Rowerzystów

Powiew lata i normalności spowodował, że można wrócić do bezpośrednich spotkań z dziećmi i młodzieżą. Jest to kwestia niebagatelna, bo kształtująca postawy na całe życie. Uczniowie chętnie słuchają, dzielą się swoimi problemami i zadają mnóstwo pytań. Na zajęciach on-line nie było możliwości poruszyć niektórych kwestii. Spotkania policjantów drogówki związane z bezpieczeństwem łączone są również z egzaminem na kartę rowerową.

Policjant cieszyńskiej drogówki asp. szt. Szymon Kaźmierczak nie pierwszy już raz przekazywał wiedzę na temat bezpieczeństwa, i to nie tylko tego związanego z ruchem drogowym. Z okazji Dnia Bezpieczeństwa w przedszkolu w Kończycach Małych spotkał się z podopiecznymi i rozmawiał na tematy związane z prawidłowym zachowaniem na drodze, bezpieczeństwem w domu i poza nim, właściwą postawą wobec agresywnego zwierzęcia oraz o wielu, wielu innych zagrożeniach, które mogą być ich udziałem. Oczywiście nie mógł przyjść z pustymi rękami, więc wręczył przedszkolakom drobne upominki, między innymi elementy odblaskowe.

Z kolei dzień później policjant zawitał do szkoły w Ustroniu Lipowcu, gdzie odwiedził dzieci, która aspirowały do uzyskania swoich pierwszych uprawnień do kierowania pojazdami, a mianowicie zdawali swój pierwszy w życiu poważny egzamin-  na kartę rowerową. Policjant przeprowadził zajęcia dotyczące bezpieczeństwa rowerzystów połączone z egzaminem na kartę rowerową, która, co warte podkreślenia, od 20 maja br. nabrała dodatkowej wartości. W myśl nowych przepisów jest to dokument potwierdzający posiadanie przez młodego człowieka uprawnień do kierowania nie tylko rowerem, ale również hulajnogą elektryczną i wszelkiego rodzaju UTO (urządzenia transportu osobistego). Prawdziwe pierwsze prawo jazdy. Kilkudziesięciu uczniów rozmawiało z policjantem na temat zasad bezpiecznego zachowania na drodze, znaczenia znaków czy wyposażenia jednośladu. Zbliżające się wakacje to dobry czas na tego typu rozmowy. Słoneczna pogoda i sporo czasu wolnego to wystarczający powód, aby letnie podróże odbywać na rowerze. Poza tym zgodnie z powiedzeniem, które brzmi: „Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał” staramy się, aby od najmłodszych lat dzieci znały pozytywne wzorce. Pamiętać jednak należy, że spotkanie z policjantami nie zastąpi przykładu rodzica. Dzieci kopiują zachowania najbliższych dorosłych i musimy, jako rodzice, mieć świadomość odpowiedzialności za formowanie nawyków naszych pociech.

Każdy znajdzie swoje miejsce na drodze. Niezależnie czy poruszamy się na niej na dwóch, czterech czy więcej kołach. Przy odrobinie dobrej woli uczestników ruchu drogowego to miejsce może być także bezpieczne. Zrozumienie i dostrzeżenie innych powinny wystarczyć.

  • grafika-policjant stoi obok znaku i rozmawia z dziećmi
  • grafika-policjant stoi obok znaku i rozmawia z dziećmi
  • grafika-chłopiec jedzie na rowerze, w tle policjant go obserwuje
  • grafika-dzień, plener, policjant rozmawia z dziećmi,
  • grafika-dzień, plener, policjant rozmawia z dziećmi,
  • grafika-dzień, plener, policjant rozmawia z dziećmi,
  • grafika-dzień,plener, policjant wręcza dzieciom odblaski
  • grafika-dzień,plener, policjant wręcza dzieciom odblaski
  • grafika-dzień,dzieci stoją przy radiowozie policji
Powrót na górę strony